Infostart.hu
eur:
399.47
usd:
340.51
bux:
0
2025. július 10. csütörtök Amália
Nyitókép: Pixabay

Új megoldás jön az iskolai orvosi igazolásoknál

Hamarosan elektronikusan jutnak el az iskolákhoz a hiányzó diákok orvosi igazolásai, a gyermekorvosok közül azonban sokan inkább azt szeretnék, ha a legegyszerűbb esetekben egyáltalán nem is kellene kiállítaniuk ilyen papírokat.

"A jelenlegi rendszer az orvosoknak, a gyerekeknek, a szülőknek és az iskoláknak sem jó" – mondta az InfoRádióban korábban Tordas Dániel gyermekorvos, aki már 2019-ben petíciót indított annak érdekében, hogy ne kelljen mindig az orvostól igazolást kérni, ha egy náthás gyerek beteg vagy meggyógyult. Azt is hozzátette, hogy ez a tényleges betegellátásról von el értékes időt, mert "egy rendelés 30-40 százaléka erről szól".

A Házi Gyermekorvosok Egyesületének akkori elnöke, Póta György már 2020-ban arról beszél, hogy elektronikus úton kellene kiállítani ezeket az igazolásokat, mert "nagyon sokat tennénk azért, hogy a következő télen ne két órán keresztül üljön vagy ötven ember majd egy házi gyerekorvosi váróban".

Idén a jogalkotó is felismerte, hogy meg kell oldani ezt a problémát, és kitalálta, hogy az elektronikus egészségügyi szolgáltatási teret összekapcsolják a KRÉTA nevű elektronikus iskolai naplóval.

A Házi Gyermekorvosok Egyesületének jelenlegi elnöke, Havasi Katalin szerint ez jó ötlet. "Ezzel talán pontot tehetünk erre a sokszor nagyon sok fölösleges adminisztrációt igénylő problémakörre, hiszen ez teljes mértékben helyettesíthetné az igazolást" – mondta az elnök.

A héten már az Országgyűlés elé is került az EESZT és a KRÉTA összekapcsolásáról szóló törvénymódosítási javaslat. Rétvári Bencét, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a parlamentben elmondta, hogy átalakítva az orvosi igazolások rendjét, a jogi és adminisztrációs terhek csökkentését kívánják elérni, így az óvodai, iskolai vagy kollégiumi foglalkozásról való távolmaradásról szóló igazolást a jövőben az elektronikus egészségügyi szolgáltató téren keresztül is továbbítani lehet.

A gyermekorvosok közül sokan még tovább mennének, azt szeretnék, ha nem kellene potenciálisan fertőzésveszélyes rendelőkben vizsgálatot végezni akkor, amikor egy nagyon enyhe betegség, például egynapos hőemelkedéssel járó torokfájás esetében a szülő is el tudja dönteni, hogy a gyereke mehet-e iskolába, legfeljebb előtte egyeztet telefonon az orvossal, ahogyan a koronavírus-járvány idején is. Ebben az esetben orvosi igazolásra sem lenne szükség, hiszen maga a szülő igazolná a hiányzást az oktatási intézménynek.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Drasztikusan nőtt a vízfelhasználás, ezzel nem bírnak a közműszolgáltatók

Drasztikusan nőtt a vízfelhasználás, ezzel nem bírnak a közműszolgáltatók

A víziközművek állapota korszerűtlen, a hálózatok nagy része az élettartamának a vége felé jár – mondta az InfoRádióban a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke. Kurdi Viktor kiemelte, hogy 200-250 milliárd forint kellene évente ahhoz, hogy látható javulást eredményezzen a közműhálózat fejlesztése, ami ugyanakkor több mint tíz évet is igénybe vehet.

Demkó Attila: a szamurájkard helyett húsklopfolóval támad Oroszország

Ha majd Vlagyimir Putyin el tudja adni otthon a fegyverszünetet, akkor lesz. Azt tartom a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy ez az év vége felé, vagy a jövő év első felében történhet meg – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Demkó Attila. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programvezetője beszélt az orosz–ukrán háború állásáról, Donald Trump szerepéről és Európa valós veszélyeztetettségéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.10. csütörtök, 18:00
Pesztericz-Kalas Vivien
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×