eur:
394.41
usd:
365.57
bux:
0
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Nyitókép: Pixabay

Gordiuszi csomó - Megoldás születhet az Erasmus+ diákcsereprogram ügyében

Lapértesülések szerint leválaszthatják a többi ügyről a program ügyét, Brüsszel törvényjavaslatokat vár.

A Népszava úgy tudja, hogy már csak néhány kérdésben kell megállapodni az Orbán-kormánynak a 2022 végén felfüggesztett Erasmus+ diákcsereprogram ügyében az Európai Bizottsággal, igaz, erre már csak őszig volna esély a modellt váltó egyetemek esetében.

A megállapodásoknak a tagállamokkal a felsőoktatási intézményeket irányító alapítványi kuratóriumok átalakításáról kell megszületniük.

Az Európai Bizottság javaslatára az uniós pénzügyminiszterek 2022 decemberében határoztak úgy, hogy addig felfüggesztik a diákcsereprogram brüsszeli finanszírozását, amíg meg nem szűnik az alapítványi egyetemek vezető testületeire jellemző összeférhetetlenség. A döntés annak a csomagnak a része volt, amellyel egyben befagyasztottak 6,3 milliárd euró felzárkóztatási támogatást "a rendszerszintű magyarországi korrupció" miatt.

Az egyetemek túlnyomó többsége eddig nem érezte meg a tiltást, mivel érvényben voltak a korábban megkötött hosszú távú szerződéseik az EU-val. Idén szeptembertől azonban ezek kifutnak.

A hátra lévő kérdések közt szerepel, hogy milyen szempontok alapján válasszák ki a kuratóriumi tagokat. Az erről szóló megegyezés megkönnyítené a többi - például a kinevezés időtartamára vonatkozó - vitás pont lezárását. A lap forrása úgy tudja, a kormány törvényjavaslataira várnak most Brüsszelben. de megfigyelők szerint az uniós diákcsereprogramról azért is lehetne viszonylag hamar és a pénzügyi csomagról leválasztva, külön megállapodni, mert egy tiltás feloldásával járna, nem pedig befagyasztott források felszabadításával.

Címlapról ajánljuk
Yann Caspar: olyan ellentétek vannak a francia társadalomban, amelyek már erőszakhoz is vezethetnek

Yann Caspar: olyan ellentétek vannak a francia társadalomban, amelyek már erőszakhoz is vezethetnek

Amikor a politikai berendezkedés, ha nem is az összeomlás, de a leállás szélén van, akkor általában a francia történelem azt mutatja, hogy jönnek az erőszakos cselekmények – mondta Yann Caspar, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a francia társadalom megosztottságáról, a nemzetgyűlési választások második fordulója után előálló forgatókönyvekről és a Nemzeti Tömörülés előtt álló csapdahelyzetről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×