Egyelőre nincs megállapodás a Volánbusz járművezetőinek béremeléséről, de így sem tekinti kudarcnak a decemberi kétnapos munkabeszüntetést Dobi István, a Szolidaritás Autóbusz Közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) elnöke.
Mint mondta, korábban 6-8 százalékos bérfejlesztésben gondolkodott az igazgatóság, így ha ennél magasabbal terveznek, akkor már részeredményeket értek el és volt értelme a nyomásgyakorlásnak. „Arról nem beszélve, hogy felhívtuk a közvélemény, illetve a tulajdonos figyelmét arra, hogy ilyen bérek mellett a szolgáltatást nem lehet biztosítani.”
Amennyiben a munkavállalók, vagyis a több mint 10 ezer autóbusz-vezető 60 százaléka aláírással támogatja a bérharc folytatását, egyetértve a 25 százalékos bérköveteléssel, és a munkáltató január 16-án túlzottan alacsony mértékű bérajánlattal áll elő, akkor
„elkerülhetetlen” lesz egy újabb munkabeszüntetés
– tette hozzá Dobi István.
A szakszervezet 25 százalékos béremelési követelését azonban a munkáltató MÁV–Volán-csoport és Lázár János építési és közlekedési miniszter is irreálisnak és túlzónak tartja.
„Mihez képest sok?” – reagált a SZKASZ elnöke a fentiekre, jelezve: miután óriási az elvándorlás az ágazatban, már nem tudják biztosítani már a menetrend szerint közlekedő járatokat, illetve a megfelelő kiszolgáló személyzetet sem, akik az autóbuszokat javítják. „És
nem tudnak megélni a munkavállalók ebből a bérből, másod-harmadállásokat vállalnak, az egészségi állapotuk siralmas.
Tehát mi úgy gondoljuk, hogy ha a szakminisztérium fenn akarja tartani a szolgáltatást, meg kell fizetni a munkavállalókat” – húzta alá.
Az InfoRádió megkeresésére a Volánbusz annyit közölt, hogy továbbra is szeretnének megállapodni a bérekről, annak ellenére, hogy „a decemberi sztrájk ezt a folyamatot sokkal inkább gátolta, mintsem elősegítette”. A közlekedési társaság mielőbb szeretné lezárni a 2024-es bértárgyalásokat és megkötni a megállapodást.
Kerestük az Építési és Közlekedési Minisztériumot is, a válaszukat, ha megérkezik, közölni fogjuk.