eur:
395.35
usd:
368.37
bux:
71809.38
2024. július 2. kedd Ottó
Tűzoltók a katasztrófavédelem új tűzoltóautóinak bemutatóján a szervezet óbudai oktatási központjában 2023. november 22-én. A gépjárműprojekt az Európai Unió 10 milliárd 100 millió forintos vissza nem térítendő támogatásából, a magyar állam társfinanszírozásában valósult meg.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Csúcsmodern járműveket és drónokat vásárolt a katasztrófavédelem – fotók

Az uniós forrásokból több mint 70 járművet vásároltak, valamint drónokat, és elektromos járművekre specializált oltószerszámokat is.

Összesen 11,5 milliárd forint értékű fejlesztést hajtottak végre a tűzoltóknál, több uniós projekt zárásának eredménye a mostani fejlesztés - mondta az InfoRádióban az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

"10 milliárd forint értékben 37 darab teljesen új MAN gépjárműfecskendőt, vagyis tűzoltóautót adtunk át" - nyilatkozta Mukics Dániel. Ezek tűzoltáshoz és műszaki mentéshez is remekül használhatók. A járművek egyenként 16 tonnásak és 4000 liter vizet képesek szállítani. Hozzátette,

újdonság a korábbi tűzoltóautókhoz képest, hogy az újakon avaroltó berendezés is található.

Szintén újdonság, hogy ezekben a járművekben akkumulátoros feszítő, vágó és daraboló eszközök vannak - tette hozzá Mukics Dániel, aki arról is beszélt, hogy 23, hőkamerával felszerelt drónt és drónszállító terepjárót is átadtak.

Elmondása szerint egy nagy kiterjedésű erdő- vagy mezőgazdasági tűznél nagyon könnyen fel lehet a drónok segítségével mérni, pontosan mekkora a tűz és milyen irányba terjed, hol lehet a legkönnyebben elvágni az útját.

Beszereztek még 12 darab árvízvédelmi hajót és hajószállító utánfutót. A vízi járművek 7,5 méter hosszúak, 8 személy szállítására alkalmasak és 300 lóerős motorral vannak ellátva. A hajók és az utánfutók is a katasztrófavédelemmel szorosan együttműködő önkéntes mentőszervezetekhez kerülnek.

A 72 jármű mellett még 21 darab E-oltólándzsát is vásárolt a katasztrófavédelem. A szóvivő elmagyarázta:

az elektromos járművek égése esetén az akkumulátorokban oxigéntermelő kémiai folyamatok zajlanak, így a tűz önfenntartó.

Az E-oltólándzsa lényegében olyan, mint egy másfél méteres injekciós tű, amit a sérült, kigyulladt akkumulátorba kell szúrni, és a segítségével a víz közvetlenül az akkupakkba juttatható. Így sokkal gyorsabban és biztonságosabban oltható - tette hozzá az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

(A nyitókép illusztráció.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 2. 11:39
×
×
×
×