Magyarországon az elfogyasztott kávéból több mint 14 ezer tonna zacc lesz. A zacc nagyobb mennyiségben, vendéglátóipari egységekben is keletkezik, amelynek a visszagyűjtése jelen pillanatban nem megoldott, ugyanakkor nagyon sok értékes anyag marad benne, mondta az InfoRádiónak a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetének egyetemi docense.
A pályázat arról szólt, hogy amennyiben továbbfeldolgozásra szánjuk a zaccot, és nem csak komposztálni szeretnénk, akkor biztosítanunk kell azt, hogy ennek a visszagyűjtése a háztartási hulladéktól elkülönülten, és a mikrobiológiai előírásoknak megfelelően történjen. Ehhez várták a hallgatók kreatív ötleteit - mondta el Badakné Kerti Katalin, aki elmondta azt is, hogy a nyertes csapat egy kétlépcsős zaccgyűjtő rendszer ötletét dolgozta ki.
Az okostárolóban egy UV-fénnyel történő sterilizálás történik, ahonnan egy másik tartóedénybe kerül a zacc, melynél egy szenzor érzékeli a tartály teltségi állapotát és automata módon jelet ad egy logisztikai központba, hogy ott ütemezni tudják a visszagyűjtést. Ezáltal megvalósulhat a zárt rendszerű, időben történő visszagyűjtés, és így a zacc elszállításra kerülhet a továbbfeldolgozó üzemhez - magyarázta a docens.
Ez az innovációs pályázatnak csak az első lépése volt, amelyben a legnagyobb termelőket, a vendéglátóipari egységeket célozták meg. Ahhoz, hogy ez háztartási méretben is működjön, majd léptéket kell változtatni, és valószínűleg egy fogyasztói "képző" programot is mögé kell tenni. Ennek kidolgozása csak ezután történik - tette hozzá Badakné Kerti Katalin.