eur:
411
usd:
394.64
bux:
78942.03
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: BKK

Kiderült, hány bliccelő utast kaptak el – nem úszták meg olcsón

A BKK nem árulta el, hányan utaznak a fővárosban jegy vagy bérlet nélkül a tömegközlekedésen, de a MÁV és a Volánbusz súlyos tízezrekről számolt be.

A vonatokon például csak 2023 első felében több mint 13 ezer embert büntettek meg a kalauzok – többek között ez derült ki a Pénzcentrum által megkeresett közlekedési szolgáltatók tájékoztatásából.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) tájékoztatása szerint vonaljegyből 2022-ben összesen 19 millió darabot értékesítettek 5,2 milliárd forint értékben, gyűjtőjegyből 2 millió darabot adtak el 5 milliárd forintért, míg havi bérletből 3,2 millió fogyott, ami 24,2 milliárd forint bevételt jelentett a cég számára. Mindeközben a BKK azt nem tudta megmondani, hogy a jegy és bérlet nélkül utazók összesen mennyien lehetnek, ám tapasztalataik szerint az elmúlt három év intézkedései hozzájárultak a számuk visszaszorításához.

2019 után közel harmadával esett vissza, ám a világjárvány múlásával újra növekvő tendenciát mutatott a vasúti utazáshoz szükséges jegyértékesítés, 2022-ben pedig már túl is szárnyalta az utolsó teljes értékű év adatait – közölte a MÁV. Az értékesítés csatornáit tekintve a pénztári vásárlások száma az elmúlt években folyamatosan csökkent, a 2019-es 52 százalékról tavalyra 38 százalékra esett vissza, a jegyautomatás vásárlásoké pedig enyhén emelkedett, így 14-ről 18 százalékra nőtt. Az online felületeken való értékesítést már az utasoknak több mint harmada választja.

Az idei első félévben közel 13 ezer bizonyított jegy nélküli vasúti utazás történt, míg 2022-ben összesen 19 301 esetben szabtak ki büntetést a jegyvizsgálók a bliccelőknak, ami 17,5 százalékkal volt magasabb arány az egy évvel korábbinál, amikor közel 16,5 ezer alkalommal buktak le a jegy nélkül utazók.

A MÁV válaszában felhívta a figyelmet arra, hogy a bliccelő utasok menetjegyüket csak emelt összegű pótdíj megfizetése mellett pótolhatják, melynek összege a vonaton 2600, míg utólagosan fizetve 8000 forint. Ha a bliccelő a bírságot nem fizeti meg 30 napon belül, úgy már 12 000 forintos pótdíjat kell fizetnie.

Pótdíjazásból idén eddig legkevesebb 33,8 millió forint ütötte a vasúttársaság markát, míg tavaly minimum 50,18 millió, 2021-ben pedig legkevesebb 42,9 millió forint bevételt jelentettek a MÁV-nak a bliccelők. És persze feltételezhetően nem mindenkit a legkisebb kiszabható összegre vágtak meg a kalauzok.

A Volánbusz Zrt. közölte, az elmúlt évben 186 ezer járat ellenőrzése során mintegy 12,5 ezer esetben, azaz az ellenőrzések 6,7 százalékában szabtak ki pótdíjat az ellenőrök, ami legkevesebb 31,2 millió forint pótdíjbevételhez juttatta a busztársaságot.

A helyközi járatok esetében ritkán fordul elő menetjegy nélkül történő utazás, mivel elsőajtós felszállási rend van érvényben. Az érvényes jegy nélküli utazás jellemzően azon helyi járatokon tapasztalható, ahol nincs bevezetve első ajtós felszállási rend. A pótdíjazások legnagyobb részét az alábbi esetek adják:

  • kedvezmény nem megfelelő igénybevétele,
  • kedvezményre szóló dokumentumok érvénytelensége,
  • a megváltott menetjegy viszonylatán történő túlutazás,
  • lejárt bérletszelvénnyel utazás,
  • helyi járatokon, kezeletlen menetjeggyel történő utazás.
Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Az, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely orosz banknak a régiós országok kifizetik a gázszámláikat, "akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben" – jelezte az isztambuli energetikai fórum keretében a régiós szakminiszterekkel való egyeztetés után Szijjártó Péter egy újabb Facebook-posztban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egyúttal nyugtatott is, hogy fél évre elegendő gáz van a magyar föld alatti tárolókban és az MVM-nek egyébként is csak egy hónap múlva kell kifizetnie a következő gázszámlát az orosz bank felé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×