eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Mácsai Pál Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, színházigazgató, érdemes művész az Örkény Színház próbatermében.MTVA/Gyűjtemény: Keleti Éva
Nyitókép: MTVA/Gyűjtemény: Keleti Éva

Mácsai Pál: ha én lennék a kultuszminiszter, bevezetném a színjátszást iskolai tantárgyként

A színész-rendező egy hosszú interjút adott a Forbes magazinnak, amelyben részletesen beszél az őt foglalkoztató színházi, közéleti és politikai ügyekről és a számára fontos személyes szerepvállalásairól egyaránt.

Mácsai Pál, az Örkény Színház igazgatója a Forbesnak adott hosszabb interjújában beszélt a független színházakat és a kőszínházakat is érintő gazdasági helyzetről, a kultúrpolitikai döntésekről valamint a finanszírozási és működési gondokról is.

A Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész, rendező arról beszélt, hogy az Átrium színházi társulata, mint független színház azért szűnt meg, mert a nemzeti együttműködés rendszerének kultúrpolitikája protekcionista, világnézeti és politikai hűség-alapú támogatási rendszert épített ki.

Az Örkény István Színház alapító igazgatója kiemelte még azt is, hogy a kőszínházakat is megviseli a pénzhiány. A 2022/23-as évadban így például csak öt bemutató lesz az Örkény Színházban a szokásos 6-8 premier helyett, a pénzhiány miatt. Ugyanakkor pedig a finanszírozási hiányosságok miatt folyamatosan rákényszerülnek a jegyárak emelésére is, ami miatt most már 10 ezer forint körül mozog a belépőjegyeik ára.

Mácsai Pál megemlítette azt is, hogy szerint Magyarországon a színházi nyelv nem kifejezetten kísérletező, aminek egyik oka a hagyomány, a másik pedig a kultúrpolitikai szűklátókörűség.

„Ami sajnos egyáltalán nem csak a NER-re jellemző. Igaz, hogy most jut el a falig, de több előző kormányzat sem értette, miért van égető szükség a kísérleti, független színházi terepre” – tette hozzá.

Az érdemes művész szólt arról is, hogy szerinte az nagy károkat okoz, amikor az underground vagy független színházakat lenézi a kormány, mert a színházművészet nem egy olyan műfaj, mint például a festészet, hogy az utókor majd értékelni tudja.

„Aczél alatt is így volt, rengeteg a hasonlóság. Groteszk, ahogy az egyébként sebesen cserélődő kultúrkorifeusok szidják a hajdani elvtársakat, miközben ugyanúgy működnek, ahogy ők” – mondta a színházigazgató.

Az interjúban Mácsai Pál azt is elmondta, hogy ma az az egyik legnagyobb probléma, hogy az emberek világérzékelése átcsúszott a képernyőkre. "Ezzel szemben a színházban vma is közvetlen, élő emberi interakció van".

"Ha én lennék a kultuszminiszter, egyenesen kötelező tantárggyá tenném a színjátszást.

Ott nincs mobil, élő emberek jelen időben, egymásra figyelve cserélnek gondolatokat, váltanak ki érzelmeket, közösségi élményben hatnak más emberekre.

Nem mellesleg legtöbbször irodalmi szövegekkel. Ennek a sok ezer éves kultúrjelenségnek a megóvása, fejlesztése, helyzetbe hozása helyett a színjátszás szabad és kíváncsi formáinak fojtogatása zajlik. Mintha a tüdőszanatóriumban kötelező lenne dohányozni: éppen az ellenkezője történik annak, amire szükség lenne" – hangsúlyozta a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

A színházigazgató a személyes politikai szerepvállalásai kapcsán elmondta, hogy azokat igyekszik megszűrni, de vállalt és továbbra is fog vállalni ilyen szerepeket. Így például nemrég fellépett a Tanítanék Mozgalom egyik megmozdulásán.Ugyanakkor azt is elmondta, hogy nem szeretne mindig minden egyes közéleti színpadon szót emelni, hiszen az hamar hiteltelenítené magukat a megszólalásokat is, sőt, magukat a színpadi alakításokat is.

Mácsai Pál beszélt a pihenéssel és az igazgatói poszt átadásával kapcsolatosan is, elmondva, hogy nem érez még magában hanyatlást és vannak még megvalósítandó tervei.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×