eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels.com

Sokan jelentkeznek óvodapedagógusnak, mégis nagy a hiány belőlük

Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora szerint a diploma megszerzése után többen elhagyják a pályát.

"Nagyon pozitívan értékelem, és különösen büszke vagyok arra, hogy nem kellett ehhez az eredményhez engedni annak a kísértésnek, hogy elengedjük a pontszámokat. Nagyon sok vidéki egyetem azt a stratégiát választotta, hogy kinyitja a kapukat mindenkinek, ami lehet stratégia, de én kényelmesebben érzem magam így" – mondta az InfoRádióban Gloviczki Zoltán, az intézmény rektora.

Az elsőévesek száma 2,5-3-szorosa a tavalyinak, és még a pótfelvételire is várják a jelentkezőket. Az óvodapedagógus és szociálpedagógus szak a legnépszerűbb, most utóbbin van a legnagyobb növekedés: tavalyhoz képest 4-szer annyian jöttek.

Az óvodapedagógus pályán azonban most óriási a hiány, mint minden más pedagógus-munkakörben. De miért?

"Azt kevesebbszer szokták emlegetni, hogy

a 2010-es évek előtt lényegesen kevesebben jelentkeztek pedagógusképzésbe, mint mostanában"

– mondta Gloviczki Zoltán.

A 2010-es évek közepén volt egy emelkedés, most ehhez képest is jó az eredmény. Ennek hátterében a rektor szerint az áll, hogy a bejövő minimumpontszám központi meghatározása, illetve az emelt szintű érettségi kötelezettsége megszűnt az általános felvételi eljárásban, ezért

elsősorban a levelezős hallgatók egy feltorlódott tömege most kerül be az elmúlt két év után.

Remélik, hogy ez a tendencia megmarad a következő években.

Az utóbbi időben az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán a nappali tagozatra jelentkező frissen érettségizők száma is jócskán emelkedett.

Az óvodapedagógus szak egyébként egy évtizede a tíz legnépszerűbb szak között volt, most kiszorult innen, de mindig is nagyon kedvelték.

Az óvodákban és az iskolákban mégis létszámhiány van a pedagógusokból. Ennek oka lehet, hogy miután megszerzik a diplomájukat, nem egy óvodában vagy egy általános iskolában helyezkednek el. Gloviczki Zoltán szerint ez inkább a tanárképzésre jellemző, ahol a lemorzsolódás magas, és a pályán maradás kritikusan alacsony.

Az óvó- és tanítóképzésben valóban nagyon alacsony a lemorzsolódás: az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán például szinte 100 százalékos a pályán maradás. Itt az igazi magyarázat az óriási generációs szakadék, mert

az átlag életkor 50 év fölött van a pályán,

és ezt szinte képtelenség még ilyen ütemben is pótolni.

Aki ma óvodapedagógusnak és általános iskolai tanítónak akar tanulni, annak a legnagyobb motivációja az elhivatottság, illetve a pálya ígéretessége és jövője. "Annyi beszélünk már munkaerőpiac változásairól, a mesterséges intelligenciáról. Talán bagatell szempontnak tűnik, de ezek olyan pályák, amelyek biztosan szükségesek. Ez fontos, mindig is az volt. Amíg emberi civilizáció van, addig ez egy bemérhető, megítélhető és megtartó pálya lehet" – mondta Gloviczki Zoltán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×