eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Olaf Scholz német kancellár az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának nyitó ülésére érkezik 2023. március 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Olaf Scholz: Románia fontos szövetségese és jó barátja Németországnak

A német kancellár Berliben folytatott megbeszéléseket Ion-Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel.

Olaf Scholz a vendégével tartott tájékoztatón kiemelte: köszönet jár Romániának, amiért "példamutatóan" vesz részt a NATO keleti szárnyának megerősítésében, határozottan reagál a szomszédos Ukrajna elleni orosz támadásra, szolidaritást vállal Moldovával és "igazán figyelemre méltó" módon járul hozzá az Ukrajnában termesztett gabona exportjához.

Németország és Románia az "igazságos és tartós" ukrajnai béke és az európai stabilitás és biztonság iránti elkötelezettség ügyében is egységes, és ez a szövetségesek közötti egység döntő jelentőségű - mondta a német kancellár.

Hozzátette: Németország támogatja, hogy Románia még az idén teljes jogú tagként csatlakozzon a schengeni övezethez. Mint mondta, Románia minden feltételt teljesített és

nagy erőfeszítéseket tett, hogy az állandó belső határellenőrzés nélküli európai övezet tagja lehessen,

és ezt méltányolni kell, a teljes jogú tagság biztosítása "igazságossági kérdés" is.

Ion-Marcel Ciolacu az osztrák és a holland kormány elutasító álláspontjára utalva kiemelte, hogy fel kell oldani a román és a bolgár schengeni csatlakozási folyamat "indokolatlan blokádját", és kifejezte reményét, hogy sikerre vezetnek a csatlakozást ugyancsak támogató Spanyolország erőfeszítései, amelyeket az EU Tanácsának soros elnökeként fejt ki a következő hat hónapban.

A román kormányfő aláhúzta, hogy Németország Románia első számú kereskedelmi partnere, de még tovább lehet bővíteni az együttműködést, a többi között a háború utáni ukrajnai újjáépítésében. Románia a fekvése és az erőforrásai révén az energiaellátásban is fontos regionális központtá válhat, ami számos más terület, köztük a védelmi ipar, a mezőgazdaság és az építőipar mellett ugyancsak nagy lehetőségeket kínál a német vállalkozásoknak - tette hozzá.

Hangsúlyozta, hogy

kitartóan támogatni kell az orosz agresszió ellen védekező Ukrajnát,

és minél hamarabb meg kell kezdeni az EU-csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával. Olaf Scholz Ukrajna támogatásáról szólva rámutatott, hogy hazája már 17 milliárd euró értékben nyújtott humanitárius, pénzügyi és katonai támogatást Kijevnek, amivel a második helyen áll, rögtön az Egyesült Államok után.

Kiemelte: kormánya megteremtette a feltételeket, hogy hosszabb távon is támogathassa Ukrajnát, és arra kéri az Ukrajnát segítő összes többi országot, hogy hozzák meg az ahhoz szükséges döntéseket, hogy "egy, kettő vagy három, de mindenképpen több évig" fenntartsák a támogatást, "mert nem tudjuk, hogy meddig tart a katonai konfliktus".

Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×