eur:
407.51
usd:
386.56
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Közönség a magyar Carson Coma együttes koncertjén a 28. Sziget fesztivál hatodik, záró napján az óbudai Hajógyári-szigeten 2022. augusztus 15-én.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Brutális drágulást mértek a hazai nyári fesztiválokon

Az enni- és innivalók tavaly a Sziget Fesztiválon voltak a legdrágábbak – számolt be az InfoRádióban a legfrissebb kutatásukról az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője.

"A napijegyek adatait vizsgálva megállapítottuk, hogy a drágulás tavalyhoz képest 13 és 80 százalék közötti" – mondta Erdélyi Dóra, de ezek csak iránymutatónak tekinthetők, mivel ahogy közeledik egy-egy fesztivál időpontja, úgy nő a még megmaradt jegyek ára is.

Az étel- és italárakat is vizsgálták az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány munkatársai, és ezeknél is nagyon jelentős áremelkedést tapasztaltak. A koronavírus-járvány miatt az árakat 2019-hez hasonlították, és az derült ki, hogy például a sör az idén már a duplájába kerül.

Két éve 750 forint volt egy korsó, míg tavaly 1290 forintot kell fizetni érte legalább. De hasonlóan nagy a többi ital és az étel áremelkedése is – közölte Erdélyi Dóra.

A senior elemző az drágulás okai között a jelentős inflációt említette és azt, hogy a koronavírus-járvány miatt sokan elhagyták a vendéglátást, így a büfék komoly munkaerőhiánnyal küszködnek. Ezen pedig csak úgy tudnak úrrá lenni, ha az alkalmazottaknak többet fizetnek, viszont ez az árakban is megjelenik – hangsúlyozta.

A kutatás kiterjedt a fesztiválok gazdasági hatásainak vizsgálatára is. Idézve egy 2020-as kutatás eredményeit elmondta, nyolc legnagyobb hazai rendezvény 1,6 milliárd forinttal növelte az ország GDP-jét, miközben 400-450 embernek adott munkát. Az adóbevételekhez pedig több mint egymilliárd forinttal járultak hozzá a rendezvények.

Erdélyi Dóra arról is beszámolt, hogy összehasonlították a hazai és a legnagyobb európai fesztiválok bérletárait. A 2022-es gyűjtés eredménye az lett, hogy a Sziget Fesztiválra a legdrágább volt tavaly bérletet vásárolni (Glastonbury Fesztivál hasonló árban volt 2020-ban), de az eredmény némileg csalóka, mivel az összehasonlításban szereplő többi rendezvény csak 3-4 napos, a Sziget viszont hat napig tart. Ráadásul az óbudai rendezvényen a koncertek mellett sok más kulturális és művészeti programot is élvezhetnek a résztvevők. Így a Sziget Fesztivál bérletei ár-érték arányban sokkal kedvezőbbek, mint más hasonló rendezvényeké.

A napijegyek ára viszont már kifejezetten versenyképes a Szigeten, a sör pedig tavaly ezen a fesztiválon volt a legolcsóbb a többi nagy európai zenei rendezvénnyel összehasonlítva – hangsúlyozta a Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 18. 04:00
×
×
×
×