A főváros fizetőképességének megőrzése érdekében szükség lehet a folyószámla-hitelkeret megemelésére. Az általános főpolgármester-helyettes elmondása szerint ugyanis augusztus végére mínusz 40 milliárd forint lenne a számlájukon, ami 15 milliárddal meghaladná azt az összeget, ami a folyószámla-hitelkeret terhére használható lenne.
A Fővárosi Önkormányzatnak ugyanakkor több kintlevősége is van, amiket Kiss Ambrus elmosása szerint igyekeznek behajtani. Az egyik ilyen a kormány és a kormányzati intézmények részéről egy 4,7 milliárd forint értékű lejárt számlatartozása, egy 10,5 milliárd forint értékű trolibeszerzés, amit a fővárosnak saját pénzéből kellett meghiteleznie. A harmadik jelentős tényező a Lánchíd – mondta a főpolgármester-helyette –, ami esetében 3 milliárd forintot kellett megelőlegezniük a kormánynak. Ha ezeket be tudják hajtani, stabilan a folyószámla-hitelkeretükön belül tudják tartani a város működését – húzta alá.
Amennyiben a hitelkeret megemelésére kényszerül a főváros, az már egy-két hónap alatt is százmillió forintos többletkiadást jelent a jelenleg érvényes kamatok mellett.
A Fővárosi Közgyűlés jövő héten tárgyalja Budapest esélyegyenlőségi programját, ami a 2023. és 2027. közötti időszakot öleli át. Kiss Ambrus szerint ez egyfajta kötelezettségvállalásként is felfoghatók, hiszen uniós források hozzáférésénél feltétel, hogy legyen ilyen. Fontos, hogy ne csak a programot fogadják el, hanem ehhez kapcsolódóan legyenek azonnali intézkedések, amik mutatják, milyen irányba szeretnének elindulni – tette hozzá. Példaként említette a családok átmeneti otthonában élők számára a fővárosi dedikált bérlakás pályázati program meghirdetését, a hajléktalanságban vagy lakhatási problémákkal küzdő nők számára a BMSZKI keretében megnyitott traumatudatos nőgyógyászai ellátás finanszírozásának megteremtését, illetve egy, az esélyegyenlőség keretében indítandó pályázatot gyermekek és idősek számára.
A Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán dönthet a fenti kérdésekről, mielőtt nyári szünetre mennek a képviselők.