eur:
407.36
usd:
385.06
bux:
77879.1
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: Pexels

"Kémbelugát" láttak a svéd partoknál, orosznak vélik

A több méter hosszú, kamerával felszerelt állatot Norvégiában látták először több éve.

Az oroszoknak való kémkedéssel vádolták ezt követően az állatot: akkoriban a Hvaldimir nevet kapta, amely a norvég hval, azaz bálna szót ötvözi a Vlagyimir orosz keresztnévvel - írja a Euronews.

Amikor 2019-ben először látták, a testére erősített hámra ragasztószalaggal egy kamera volt erősítve, és a "szentpétervári eszköz" felirat szerepelt az eszközön. A Hvaldimirre bukkanó biológusok el tudták távolítani róla a hámot.

A norvég halászati igazgatóság akkor úgy vélte, hogy a bálna ketrecből szökhetett meg és valószínűleg az orosz haditengerészet képezte ki, mivel hozzászokott az emberi társasághoz és közeledett a hajókhoz. Moszkva nem kommentálta az esetet.

Pünkösdvasárnap azonban Hvaldimirt a nyugat-svédországi Hunnebostrand közelében látták, ez a terület délebbre található, mint 2019-es első felbukkanásának helyszíne - közölte Sebastian Strand, a OneWhale szervezet munkatársa. A szakember szerint szokásos tempójánál gyorsabban haladt dél felé, ennek köszönhetően egyre jobban távolodik attól a területről, amit a belugák kedvelnek. Ez a grönlandi, valamint az orosz és norvég sarkvidéki hidegebb vizeket jelenti. Ennek oka ugyanakkor akár a partnerkeresés is lehet.

A Barents-tenger és az Atlanti-óceán északi része stratégiai terület a nyugati és az orosz haditengerészet számára, amely tengeralattjárókat helyezett el a zónában.

"Talán a hormonjai sürgetik, hogy párt találjon. Vagy a magány, mivel a belugák nagyon szociálisak, lehet, hogy társakat keres" - mondta. Strand szerint Hvaldimir az elmúlt években jó egészségnek örvendett, és a norvégiai nagy lazacfarmok által vonzott halakkal táplálkozik. A OneWhale azonban aggódik táplálékszerzési képessége miatt, és azt állítja, hogy már a fogyás jeleit észlelte az állaton.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×