eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Ferenc pápa (k) az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) zárómiséje előtt a budapesti Kodály Köröndnél 2021. szeptember 12-én. A kongresszust lezáró úgynevezett statio orbis szentmise hagyományosan a katolikus rendezvénysorozat legünnepélyesebb eseménye.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Mesterlövészek, drónok, kültéri veszélyek – hónapok óta erre a hétvégére készül a TEK

Bár Ferenc pápa csak pénteken érkezik Budapestre, a látogatását előkészítő biztonsági operatív felderítés már hónapokkal ezelőtt megkezdődhetett –véli Hajós István biztonsági tanácsadó és szakértő. A Bastion Group ügyvezetője a pápa látogatásának rendezvényeire kilátogatók számára is szolgált tanácsokkal.

A 312 fős kórus a vasárnap délelőtti, Kossuth téri szentmise előtt már másfél órával a helyén fog ülni a tribünön, mozdulatlanul, és marad is ott a nagyjából kétórás szertartás végéig. Találkozója egy közeli iskolaépületben lesz hajnalban, a lezárt területen belüli mozgása pedig szigorúan koordinált.

Az előző esti, arénai "pápás" esemény sem lesz kevésbé biztosított, a színpadi hangszereseknek például már pénteken a helyszínre kell vinni mindazon eszközt, amelyet megszólaltatnak, a szombati érkezésre már csak személyes tárgyaikat – mobil, igazolványok, lakáskulcs – hozhatják magukkal.

A szigoron nincs mit csodálkozni, hiszen a pápa az amerikai és az orosz elnök társaságában a világ három leginkább védett vezetője; a személyüket védő biztonsági terv már jóval érkezésüket megelőzően elkészül, ezen a vendég és a fogadó ország titkosszolgálatai közösen dolgoznak.

Hajós István biztonsági tanácsadó, a Bastion Group ügyvezetője az InfoRádióban elmondta,

egy zárt helyen tartandó rendezvény biztonsági szempontból "könnyebb".

"Az oda beengedett személyeket nagyon alaposan át tudjuk világítani, ott már csak a bent lévő emberektől kell tartanunk, őket kell figyelemmel kísérnünk. Nyílt téren ez sokkal nehezebben megoldható, hiszen magára a térre szintén tudjuk kontrollálni a belépő személyeket, tömeget, de tudjuk ma már, hogy nyílt térben több kilométerről is tudnak támadást indítani, ha szeretnének, tehát sokkal nagyobb területet kell lefednünk. A pápa esetében a föld alatt, a földön, a vízben és a levegőben is nagyon komoly biztonsági intézkedések, zárások, légtérzárak lesznek" – jelezte.

Hajós István arra számít, hogy idén

a drónok biztonsági szerepe is meg fog nőni,

ezek válthatják, illetve egészíthetik ki a korábban járőröző helikoptereket. Fontos a magyar és a vatikáni biztonsági szervek zavartalan együttműködése.

A pápa biztonságáért alapvetően a svájci gárda felel, "de természetesen ők minden bizonnyal a Terrorelhárítási Központ embereivel fognak kiegészülni. Például az autókat a helyiek vezetik, hiszen nekik van meg az a helyismeretük, hogy egy támadás esetén a menekülő-útvonalakat merre találják, vagy ha az előre tervezett útvonalról le kell térni, akkor helyismerettel ők rendelkeznek. Ül tehát egy járműben a magyar sofőr és a svájci gárda testőrei."

Hajós István a rendezvényekre kilátogatók számára is hasznos tanácsokkal szolgál: a legfontosabb, hogy együtt kell működni a biztonsági szolgálatokkal (például az átvizsgálási pontokon türelmesnek kell lenni, nem szabad megjegyzéseket tenni).

Ferenc pápa pénteken érkezik Magyarországra. A háromnapos látogatás záró aktusa lesz a Kossuth téri szentmise.

A kulcsember: Hajdu János

A TEK-et vezető Hajdu János már a harmadik pápalátogatás biztonsági felelőse, első alkalommal még II. János Pál személyi biztonságáért testőrként felelt Budapesten, Ferenc pápa regnálása idején pedig már ő a védelem első számú főnöke.

A Magyar Nemzet írásából kiderül, Hajdu János személyes élménye, hogy Ferenc pápa nem igazán törődik a saját biztonságával, szeret közvetlenül érintkezni az emberekkel, "nem vesz tudomást arról, milyen védelem alatt áll".

A TEK már körülbelül fél éve készül erre a látogatásra,

nemcsak a helyszíneken vigyáz, hanem a pápa összes budapesti útvonalán is végig,

a szolgálatot mesterlövészekkel erősítik meg.

A rendőrség részéről a pápalátogatás rendjéért Kuczik János vezérőrnagy, országos közbiztonsági főkapitány-helyettes felel.

Közlekedés

A pápa érkezése előtt csak tíz perccel zárják le a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérről a belvárosba bevezető három lehetséges útját, a cikk szerint kisebb lesz a lezárás, mint akár egy kerékpáros felvonulás vagy egy utcai futóverseny során. A Magyar Nemzet egy másik cikkéből derül ki, hogy

  • a repülőtér-üzemeltető arra kéri az utasokat, hogy annak érdekében, hogy a járatukat biztonsággal elérjék, a légikikötő megközelítése során az alábbi időpontokban legalább egy óra menetidő-növekedéssel számoljanak: április 28-án reggel 7 és 11 óra között, illetve április 30-án 16 és 20 óra között

  • a BKK 200E járata április 28-án 6 és 12 óra között, valamint április 30-án 12 és 20 óra között módosított útvonalon közlekedik. Ezekben az idősávokban a repülőtér irányába közlekedő járat nem érinti a BUD Cargo City és a Nemzetközi Posta Kicserélő Központ megállóhelyeket, a belváros irányában pedig nem áll meg a Repülőmúzeum megállóhelyen
  • a pápa látogatása a repülőtéren belüli utasfolyamatokat érdemben nem befolyásolja. A 2. terminálon található kilátóterasz április 28-án 6 és 12 óra, valamint 30-án 12 és 20 óra között zárva tart.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×