Az uniós források felhasználásáért felelős miniszter jelenleg úgy véli, nyárra várható technikai megállapodás az uniós pénzek kifizetéséről.
Navracsics Tibor az ATV műsorában közölte: júniusban az volt a cél, hogy decemberig kössék meg azt a megállapodást, ami kiiktatja azt a veszélyt, hogy forrást vesztünk. A jogállamisági eljárást kell most lezárni, erre volt egy március 31-i határidő, de erről az volt a megállapodás, hogy nem olyan lényeges, a legfontosabb, hogy egy kompromisszumos megállapodás tudjon születni, amelyet mindkét fél elfogad.
A miniszter szerint valamennyi vitás kérdést illetően közel van a megállapodás Brüsszellel. A jogállamisági kérdésekben információi szerint közel áll egymáshoz a bizottság és a magyar kormány álláspontja. Mi több, szerinte
az Erasmus tekintetében is közel a megállapodás,
nem tartja kizártnak, hogy akár májusban egyesség szülessen a két fél között.
„Ma magyar diákot nem fenyegeti az a veszély, hogy ilyen programban nem vehet részt, de ha júniusig nem lesz megállapodás, akkor kérdéses, hogy 2024-ben ezt hogyan lehet finanszírozni” – jegyezte meg. Hozzátette: az Európai Bizottság az összes ügyet egybevenné, de ő próbálja meggyőzni a másik felet, hogy az Erasmus-Horizont ügyet külön tárgyalják, mert azt nem politikai rendszerekről, hanem a fiatalokról szól.
Navracsics Tibor szerint az elmúlt három hónapban nagyon hatékonyan tárgyaltak, a legtöbb kérdésben meg is egyeztek, így a kormány nincs elkésve semmivel. Mint fogalmazott,
nem történik tragédia, ha az év második felében érkeznek meg a források,
de jó lenne, ha minél hamarabb megjönnének.
A gyermekvédelmi törvényről azt mondta: megvárják az Európai Bíróság ítéletét, de szerinte emellett lehet megállapodás, ő abban bízik, hogy ezt a részt „kiveszik a csomagból”.
Az újjáépítési alapnál 2026 nyár végére működnie kell a projekteknek, amelyek ebből a pénzből valósulnak meg, vagyis ha most jönne a pénz, erre „három sovány évünk” lenne – mondta Navracsics Tibor, hozzátéve: a kohéziós pénzeknél 2027 december végén jár le a határidő, itt még van idő, de nem sok.