eur:
411.35
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Close-up Of A Human Hand Stopping The Wooden Blocks From Falling On House Model
Nyitókép: AndreyPopov/Getty Images

Ingatlanátadások az egyháznak: lesz önkormányzat, amely ellenszegül

Hatalmas vagyonvesztést okozhat az önkormányzatoknak, ha egy törvény értelmében az egyház kérésére ingyen adják át a tulajdonukban lévő ingatlanokat. Újbudán óvodára és iskolákra tart igényt az egyház, Békésszentandráson pedig vendégház és szőnyegszövő műhely is elkerülne az önkormányzatól, de a polgármester ellenáll.

Az 1991-es ingatlanrendezési törvény végrehajtását követően derült ki, hogy egyebek mellett városi templomok továbbra is állami vagy önkormányzati tulajdonban maradtak; ezzel a gondolattal vezette fel a törvényjavaslat indoklását Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a parlamentben december 7-én: "A törvényjavaslat a következőt mondja ki: kérésre közvetlenül szakrális, hitéleti célokra épített, de állami, helyi önkormányzati tulajdonban álló ingatlan, ingatlanhányad, templom, kápolna, amennyiben azt most a tárgyalt módosítás hatályba lépésekor, valamint az igénylés benyújtásának időpontjában is ilyen célokra használták, használják, ingyenesen és áfamentesen egyházi tulajdonba kerül."

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke közben viszont azt hangsúlyozza, hogy az iskola nem szakrális, hitéleti hely, hanem olyan intézmény, amelyet működtet az egyház, és használatra adta át a település. Mindezt arra reagálva, hogy több településen és kerületben iskolákat kér az egyház.

"Újbuda önkormányzatához rögtön négy kérés futott be"

– nyilatkozott László Imre polgármester. Az egyház óvodára, általános iskolára és gimnáziumra tartana igényt a XI. kerület esetében. "Ez a négy intézmény egyike sem volt egyházi tulajdonban korábban. A piaci érték kilencmilliárd forint. Ez az önkormányzat vagyona. Nyilván a kerület veszít; ezt minden egyeztetés mellőzésével, kárpótlás bejelentése nélkül nekem nincs más lehetőségem, mint ezt tudomásul venni" – részletezte.

Az önkormányzaton belül jelenleg egyeztetnek, állást is foglalnak, de "odaláncolni nem tudják magukat", az állam a törvény erejével "minden további nélkül elviheti" az ingatlanokat – folytatta.

A békésszentandrási önkormányzattól azt az iskolát kéri az egyház, amelyet a nyolcvanas években a lakosok téglajegyeiből építettek fel, és 2012-ben kellett átadniuk a fenntartást az egyháznak.

"Ez az iskola 4 hektáros, 40 ezer négyzetméteres területen fekszik, mellette van egy 40 fős, kollégiumból kialakított, önkormányzati fenntartású szálláshely, ezen a területen található egy parkunk, közmunkaprogramunk központja, szőnek a közmunkásaink perzsa szőnyeget, és ugyanezen a területen fekszik a közmunkaprogram mezőgazdasági mintakertje is. Van még egy műfüves futballpályánk is, amit az MLSZ-től nyert pályázaton az önkormányzat, és fenntartási kötelezettségünk van. Összesen a 40 ezer négyzetméterből háromezer az, amit az iskola használ és elfoglal" – fogalmazott az InfoRádióban Sinka Imre polgármester.

Ezek a létesítmények mind egy helyrajzi számon vannak, az ingatlan értéke egymilliárd forint. Az önkormányzat úgy határozott, nem adja át az ingatlant. Most levélben kéri az egyházat, hogy álljon el a kérésétől, legyen továbbra is fenntartó, az önkormányzat pedig továbbra is tulajdonos.

"Szentül megfogadtam, hogy nem írom alá az átadás-átvételi szerződést, bárki más aláírhatja helyettem"

– tette egyértelművé a polgármester.

Gémesi György szerint alkotmányossági aggályok is felmerülnek. "Nyilván mindenről lehet tárgyalni, például arról, hogy az önkormányzatok vagyonkezelésbe adják az iskolákat az egyháznak, ugyanúgy, mint az államosítás során. Ez egy működő modell, és így nem szenvednének vagyonvesztést a települések" – mondta a MÖSZ elnöke, és rámutatott, hogy az egyházi kárpótlás lejárt, ha nem nyitja újra ezt a kaput a kormány, akkor kompenzálnia kell az önkormányzatokat; és minden településnek önállóan kell az Alkotmánybírósághoz fordulnia, a MÖSZ nem képviselheti az önkormányzatokat, csak jogi segítséget nyújthat.

Az ügyben kerestük a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát is, amint nyilatkozik, arról is beszámolunk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×