eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Vetési varjú (Corvus frugilegus) a Hajdú-Bihar megyei Balmazújváros közelében 2022. január 9-én.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Súlyos a helyzet a Balatonon, és nincs ellenszer

Ellepték a vetési varjak a Balaton-parton található Ábrahámhegyet, ahol a lakosság évek óta tartó, kilátástalan küzdelmet folytat a szerintük zavaró állatok ellen.

A varjak védett állatnak számítanak, mert a számuk még az elmúlt évtizedben is folyamatosan csökkent. Ennek ellenére az ország egyre több településén úgy érzik, hogy zavaróvá vált a madarak jelenléte, akik épp azért kötnek ki a lakott területeken, mert ott senki nem lövi le őket.

A Balaton-parti Ábrahámhegyen már annyira súlyos a helyzet, hogy néhány héttel ezelőtt felröppent a hír, miszerint kivágják azt a négy platánfát, ahova rendszeresen fészkelnek a varjak. A fákat végül nem vágták ki, de legallyazták annak érdekében, hogy ne fészkelhessenek oda a madarak – írja a 24.hu.

Vella Zsolt polgármester szerint öt éve okoz komolyabb problémát a madarak jelenléte a pár száz fős faluban. Az egyik legnagyobb probléma például egészségügyi szempontból adódik, mert a falu boltja előtt folyamatosan újratermelődik a madárürülék. Ráadásul hiába minden, mert a madarak mindig találnak új fészkelési helyet, hiába vágják vissza az ágakat vagy szerelnek fel riasztókat.

Szakértők szerint az állatok által okozott legnagyobb probléma a szemetelés: nagy koszt hagynak maguk után az ürítéssel, a fészekrakással vagy a fiókák táplálásával.

A madárfaj nemcsak Ábrahámhegyen, de országszerte számos településen okoz lakossági panaszokat. A sok platánfa miatt például Siófokon is megjelent a „probléma”, ám ott is hiába küzdenek, megoldást évek óta nem találnak. Mivel védett fajról van szó – egy példány természetvédelmi értéke ötvenezer forint – a vetési varjak elleni védekezés szigorúan szabályozott keretek között történik. A siófoki önkormányzat közlése szerint a település belterületén a védett vetési varjak épített fészkeinek levételére és az épülő fészkek folyamatos eltávolítására az engedélyt a természet védelméről szóló törvény szerint a megyei kormányhivatal területileg illetékes szerve engedélyezheti.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

A Dunában vannak emberi eredetű szennyeződések, főként növényvédőszer- és gyógyszermaradványokat, valamint ipari korróziógátló anyagokat azonosítottak a szakemberek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője a folyó és a budapesti ivóvíz minőségét vizsgáló átfogó kutatásokról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 10:51
×
×
×
×