eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Fotó:Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium
Nyitókép: Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium

Újabb földrengés Romániában, ezt már Budapesten is érezni lehetett

Erősebb volt, mint a hétfői. Craiovától 102 kilométerre északra, a Kárpátokban rengett a föld.

A román Digi24 híre szerint 5,7-es erősségű földrengés volt magyar idő szerint délután fél 3-kor Romániában. A földrengés a Kárpátok déli részén, 40 kilométer mélyen pattant ki. Érezni lehetett Bukarestben, sőt Budapesten is.

A magyar Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumban is mérték a rengést, itt 5,6-osnak mondták.

A honlapjukon szöveges értékelés ezzel kapcsolatban nincs, de adatokat már közöltek. A térképen jól látszik, hogy a földmozgás Craiovától északra 102, Nagyszebentől pedig 120 km-re volt.

A Transtelex szintén a Digi24-re hivatkozva azt írja, hogy Târgu Jiu polgármestere, Marcel Romanescu azt nyilatkozta: a központban több épületen is keletkezett kár, több helyen lehulltak a cserepek. Az Adevărul információi szerint

a városban pánikba estek a lakosok, többen az utcára szaladtak a tömbházakból.

Volt olyan, aki arról számolt be, hogy az összes pohara kiesett a vitrinből.

A román hírtelevíziókban megszólaltatott tanúk, illetve a nézők által beküldött videófelvételek tanúsága szerint Zsílvásárhelyen kémények dőltek le, a lehulló téglák pedig autókat rongáltak meg.

Craiován az áruházak polcairól palackok borultak le.

Sérültekről nincs hír.

A magyar obszervatórium a Facebook-oldalán azt kéri, ha "érezte a földrengést, töltse ki kérdőívünket".

Az egész pontosan - romániai idő szerint - 15.16-kor történt rengés nagyjából ugyanott volt, ahol a hétfői, 5,2-es rengés. A földmozgást fél órán belül két kisebb - 3,4-es erősségű - utórengés követte. Az amerikai földtani intézet (USGS) gyorsjelentése szerint a romániai földmozgás 5,5-ös erősségű volt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×