eur:
415.65
usd:
399.43
bux:
80173.51
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Thunderstorm over Budapest Parliament
Nyitókép: Photographer and videographer fr/Getty Images

Oeconomus: az éves gázfogyasztás 6-7 százaléka hiányzik majd Európából

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatói szerint a magyar gazdaságot 2023-ban elkerüli a recesszió, de a lassan egy éve tartó háború komoly gazdasági kihívást jelent. Az intézet összefoglalta a 2023-as hazai gazdasági kilátásokat.

Jó állapotban találta 2020-ban a koronavírus-járvány a magyar gazdaságot, a pandémiát is jól átvészelte, a lassan egy éve indult háború azonban komoly kihívást jelent – hangsúlyozta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető kutatója. Pásztor Szabolcs szerint ugyanakkor a magyar gazdaságot 2023-ban elkerüli a recesszió. A nagy nemzetközi szervezetek kivétel nélkül ezt jósolják, még a legpesszimistább előrejelzés, az Európai Bizottságé is stagnálással, 1 százalékos növekedéssel kalkulál. Az IMF és az EOCD pedig az eurózónához képest 0,8-1 százalékos növekedési többletet is vár.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány előrejelzése szerint

a következő hetekben 25 százalék felett tetőzik az infláció,

majd a második félévben gyorsuló ütemben csökken, és már akár novemberre egyszámjegyű lehet. Kiemelték azt is: a magas élelmiszerárakhoz nagyban hozzájárul, hogy Magyarországon a rendszerváltás után leépítették a mezőgazdasági és feldolgozó kapacitásokat, és ezeket azóta sem sikerült visszaállítani. Az élelmiszerek idén nem lesznek olcsóbbak, de megáll majd a drágulás – mondta Erdélyi Dóra senior elemző. Tavaszra várható az élelmiszer-infláció stabilizálódása, amiben része lesz egyebek mellett a kedvezőbb forintárfolyamnak is.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szerint a tavalyi gázválság idén nem ismétlődik meg, bár valószínűleg 30 milliárd köbméter gáz, tehát

az éves fogyasztás 6-7 százaléka hiányzik majd Európából.

Németh Viktória senior kutató szerint a földgáz ára várhatóan a Covid-járvány előtti szint 3-4-szeresén stabilizálódik, és nagy valószínűséggel nem lesz olyan extrém kilengés, mint 2022 augusztusában.

Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója úgy gondolja, hogy a háború idén sem fejeződik be. Az intenzitása ugyanakkor enyhül majd, mert Ukrajna és Oroszország sem tudja biztosítani a fegyver- és emberi erőforrás utánpótlását.

Bendarzsevszkij Anton szerint tartós rendezésre kicsi az esély, befagyott konfliktussá alakulhat a háború. Ha Oroszország nem szenved egyértelmű vereséget, akkor a jelenlegi orosz vezetés is a helyén marad, így pedig hosszú távon elszigetelődhet Moszkva. Tartós megoldás nélkül az ukrán gazdaság sem indulhat fejlődésnek, ennek következményei pedig szomszédos országként Magyarországnak is kockázatot jelentenek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 7. 09:30
×
×
×
×