eur:
415.9
usd:
402.42
bux:
0
2025. január 8. szerda Gyöngyvér
A Vatikáni Média képén Ferenc pápa (b) Justin Welby canterburyi érseket, az anglikán egyház legfőbb vallási méltóságát (j) és az egyház vezetőit fogadja a Vatikánban 2024. május 2-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Vatikáni Média

Csúnya ügy miatt távozott az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője

Hivatalosan is távozott tisztségéből Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház eddigi első számú vallási vezetője. Keddtől átmenetileg Stephen Cottrell, York érseke áll az anglikán világunió élén.

Welby - aki hétfőn töltötte be 69. életévét - tavaly novemberben jelentette be lemondását, miután kiderült, hogy egy évtizeddel ezelőtt szemet hunyt egy brutális gyermekbántalmazási bűncselekmény felett, amelynek gyanúsítottja John Smyth néhai ügyvéd és egyházi személyiség volt.

Lemondását bejelentő akkori közleményében Welby úgy fogalmazott: amikor 2013-ban tudomására hozták, hogy Smyth-t mivel gyanúsítják, és értesült arról, hogy a rendőrséget is értesítették az ügyről, helytelenül úgy gondolta, hogy az ügyben "megfelelő megoldás" születik majd.

Az érsek közölte: egyértelművé vált számára, hogy személyes és intézményi felelősséget kell vállalnia a 2013 óta eltelt időszakért, miután az időközben elkészült vizsgálati jelentés feltárta "az ügy elhallgatására szőtt konspirációt".

A novemberben közzétett 253 oldalas jelentés szerint John Smyth - aki ügyvédi munkája mellett keresztény fiatalok vallásos nevelésével és táboroztatásával is foglalkozott -

az 1970-es és az 1980-as években 130 gyereket vetett alá brutális fizikai, szexuális és lelki bántalmazásnak. A jelentés szerint az ügy a brit kriminalisztika egyik legsúlyosabb gyermekbántalmazási bűncselekménye.

A tanulmányban idézett beszámolók szerint Smyth a nyári táborokból kiválasztott fiatalok közül nem egyet vadállati kegyetlenséggel ütlegelt, volt olyan gyerek, akire néhány hónap leforgása alatt 14 ezer botütést mért.

Az ütlegelések sokszor komoly vérveszteséget okoztak, és a sérültek közül többen maradandó testi károsodásokat szenvedtek.

Smyth 2018-ban, a dél-afrikai Fokvárosban halt meg, és bár akkor már rendőrségi vizsgálat folyt ellene, soha nem vonták büntetőjogi felelősségre.

Az ügyről nyilvánosságra hozott vizsgálati jelentés személyesen bírálta Justin Welbyt, leszögezve, hogy ha az anglikán egyház vallási vezetője már 2013-ban - amikor az ügy a tudomására jutott - hathatósan kezdeményezte volna a bűncselekmények hatósági kivizsgálását, Smyth-t évekkel ezelőtt felelősségre lehetett volna vonni.

Welby éppen 2013-ban került az anglikán egyház élére Canterbury 105. érsekeként, és bár a rendőrség már akkor tudott a gyerekbántalmazási ügyről, a jelentés szerint sem Welby, sem más anglikán vezetők nem nyújtottak be hivatalos feljelentést Smyth ellen.

A teljes körű rendőrségi vizsgálat is csak 2017-ben kezdődött, miután a Channel 4 brit közszolgálati televízió dokumentumfilmben leplezte le a Smyth által elkövetett bűncselekményeket.

Az ötgyermekes Justin Welby személyében egy volt üzletember vette át 2013-ban a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán unió vallási vezetőjének tisztségét. Welby ugyanis egyházi szolgálata előtt az Elf Acquitaine, illetve az Enterprise Oil nevű olajipari cégeknél töltött be vezető állásokat. Azután fordított hátat az üzleti világnak és lépett egyházi pályára, hogy első leánygyermeke 1983-ban, héthónapos korában Franciaországban autóbaleset áldozatává vált.

Canterbury érsekeként Justin Welby koronázta meg 2023 májusában a jelenlegi brit uralkodót, III. Károly királyt, aki az anglikán egyház főkormányzója és e tisztségében legfőbb világi vezetője.

Canterbury új érsekének megválasztása igen összetett folyamat, és a várakozások szerint legalább őszig eltart.

(A nyitóképen: Ferenc pápa Justin Welby canterburyi érseket, az anglikán egyház legfőbb vallási méltóságát - a képen jobbra - és az egyház vezetőit fogadja a Vatikánban 2024. május 2-án.)

Címlapról ajánljuk
Havasi Katalin: még nagyobb baj lehet, ha nem pihenjük ki az influenzát

Havasi Katalin: még nagyobb baj lehet, ha nem pihenjük ki az influenzát

Egy erős fizikumú, jó immunrendszerű embernek általában egy hét pihenés elegendő ahhoz, hogy túl legyen a betegségen, ugyanakkor az influenza tünetei senkit sem kímélnek – mondta az InfoRádióban a Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke. Figyelmeztetett: kezdődő influenza, illetve magas láz esetén kifejezetten káros lehet, ha valaki elkezd antibiotikumot szedni.

Kaiser Ferenc: nem kizárt, hogy a tűzszüneti vonal lesz Ukrajna és Oroszország új határa

Újabb támadást indított az oroszországi Kurszk régió ellen az ukrán hadsereg. Arról, hogy ennek az offenzívának a közelgő amerikai elnökváltás fényében mekkora jelentősége van, az InfoRádió Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docensét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Ukrán elitosztaggal csaptak össze Észak-Korea katonái, támadás érte Engelst - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Ukrán elitosztaggal csaptak össze Észak-Korea katonái, támadás érte Engelst - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Jelentős dróntámadás ért két orosz várost: Szaratov és Engels térségét robbanások rázták meg, az ukrán erők a városok üzemanyag-depóit támadták. Joe Biden hamarosan bejelenti az utolsó, várhatóan több mint 2 milliárd dollár értékű fegyvercsomgot Kijevnek. Kurahovéban még vannak ukrán katonák, annak ellenére, hogy az oroszok bejelentették a település elfoglalását, de nincs reális esélyük megtartani a várost. Összecsapott az ukrán 8-as számú különleges műveleti ezred Észak-Korea katonáival Kurszk megyében. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×