Harmadik alkalommal fog össze a fővárosi ügyvédség, hogy jogi tanácsadással támogassa a rászoruló jogkeresőket. A Pro Bono Nap az év egyik legfontosabb eseménye a Budapesti Ügyvédi Kamara (BÜK) számára, idén a Kamarában, ügyvédi irodákban és online tartják az ingyenes konzultációkat – írja a Budapesti Ügyvédi Kamara közleménye.
Pro bono publico. Magyarul: a közjóért, önként vállalt, fizetés nélküli munkavégzés. A karitatív tevékenység szerves része az ügyvédi hivatásnak. Több mint 110 budapesti ügyvéd vesz részt a BÜK által szervezett eseményen, amelyen önkéntes alapon adnak jogi segítséget bárki rászorulónak.
A tanácsadás kiemelt területei: polgári- és cégjog, családjog, társasház- és ingatlanjog, valamint büntetőjog. "Célja, hogy segítse a jogkeresőket kérdéseik tudatos, értő megfogalmazásában, hogy arra megfelelő válaszokat kapjanak, és ne későn szembesüljenek azzal, hogy megtörtént a baj. Kollégáimmal pedig azt valljuk, hogy a jogi képviselet mindenkit megillet" – fogalmazott Tóth M. Gábor, a BÜK elnöke.
Tóth M. Gábor érdeklődésünkre elmondta, hogy 2019 októberében tartották az első Pro Bono Napot, egy évvel rá a világjárvány miatt elmaradt, tavaly volt a második, ekkor már online tanácsadásra is volt mód.
A konzultációk 20 percesek, ez idő alatt az egyszerűbb kérdések megválaszolása lehetséges,
míg összetettebb ügyeknél a megoldáshoz szükséges jogi segítség meghatározása lehet nagy nyereség a jogkeresők számára.
Tóth M. Gábor megkeresésünkre elmondta, hogy
- a kamara székházában,
- a kiválasztott ügyvéd irodájában, illetve
- online
van lehetőség a jogi konzultációra.
A szerdai esemény regisztrációs felületét itt érhető el. Itt jogterületenként, időpontonként és helyszínenként lehet jelentkezni. Az alapvető jogterületek elérhetőek – mondta az elnök.
Tóth M. Gábor tapasztalata szerint
- a családjog,
- a gyermekelhelyezéssel kapcsolat kérdések,
- a vagyonmegosztás olyan terület, ahol nincs ügyvédkényszer, de kurrens téma. Illetve
- az ingatlanügyekkel kapcsolatban van nagy érdeklődés.
A magyarok jogtudatosságáról azt mondta, hogy van mit rajta javítani, szeretjük a bíróságra vinni a vitás ügyeinket, pedig több azon kívüli rendezési forma is rendelkezésre áll. Hozzátette, hogy az erre való ráébresztés is a Pro Bono Nap feladata, és ezt szolgálta a magyar ügyvédség tavalyi nagy Jogos a kérdés elnevezésű kampánya.
(nyitóképünkön Tóth M. Gábor, a Viking Sigyn ukrán kapitányának, Jurij Csaplinszkijnek az ügyvédje a Kúria, a Hableány sétahajó május 29-iki balesetét érintő, a Viking Sigyn kapitányának bűnügyi felügyelet alá helyezésével kapcsolatban tartott nyilvános ülésén 2019. július 29-én.)