eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Polt Péter legfőbb ügyész beszédet mond a Magyar Jogász Egylet (MJE) tizenötödik Magyar Jogászgyűlésén Balatonfüreden 2021. szeptember 23-án.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

A magyarországi korrupciót is elemezte Polt Péter az éves beszámolójában

A legfőbb ügyész benyújtotta az Országgyűlésnek az ügyészi szervezet 2021-es munkájáról szóló éves beszámolóját, és videóüzenetben is összefoglalta megállapításait.

2021 – amelyben Magyarország Ügyészsége a fennállásának 150. évfordulóját ünnepelte – a munkaszervezés szempontjából a 2020-as esztendőre hasonlított. - mondta Polt Péter legfőbb ügyész videóüzenetében.

A pandémia miatt bevezetett több intézkedés hatályos maradt, és a gyakorlat azt igazolta, ezek közül néhányat a törvényes kereteket és a jogállamiság kritériumait betartva hosszú távon is érdemes fenntartani – írja a Legfőbb Ügyészség sajtóközleménye.

Kiemelkedő mutató, hogy tavaly a bíróságok a vádlottak 87,9 százalékát érintően minden tekintetben az ügyészi váddal egyező döntést hoztak.

Tavaly 5,2 százalékkal, tíz év alatt pedig a harmadára csökkent a regisztrált bűncselekmények száma.

Emellett az élet elleni cselekmények száma, némi megtorpanás után, 2021-ben ismét csökkent. Ugyanakkor az olyan cselekmények, mint az embercsempészés, illetve az információs rendszer, vagy adat megsértése, gyakoribbá váltak az elmúlt évben.

Magyarország korrupciós helyzetének szubjektív megítélése korántsem azonos az objektív tényekkel

– hangsúlyozták. A korrupciót jelző objektív adatok azt mutatják, hogy Magyarország helyzete az egészségügyi szektort leszámítva nem tér el az Európai Unió tagállamaiban tapasztalható átlagtól.

A társadalmi igényekkel összhangban húsz százalékkal nőtt az ügyészség közérdekvédelmi tevékenysége. A környezetvédelmi ügyek száma megduplázódott, és felértékelődött a fogyasztóvédelemmel összefüggő tevékenysége, mint ahogy nőttek a gyermek-, ifjúság- és családvédelem területére tartozó intézkedései.

Az ügyészség nemzetközi kapcsolatai közül külön kiemelték az Európai Csalás Elleni Hivatal, és az Európai Ügyészséggel való együttműködés jelentőségét.

Polt Péter utalt az energiaválság következményeire. Mint mondta: az ügyészség vezetése azon dolgozik, hogy a szervezet a lehető leggyorsabban tudjon alkalmazkodni a változó körülményekhez, és biztosítsák a megfelelő munkafeltételeket.

Az ügyészi szervezet 2021-es munkájáról szóló videóüzenetet itt tekintheti meg:

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×