eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Budapest, 2020. november 9. Az Átrium esti kivilágításban a II. kerület, Margit körút 55. szám alatt. Az intézmény ad helyet az Átrium Színháznak és az Átrium Bisztró elnevezésű étteremnek. MTVA/Bizományosi: Róka László
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Róka László

150 milliós mentőövet dob a főváros a magánszínházaknak

A hírről Karácsony Gergely számolt be csütörtök reggel a közösségi oldalán.

A főpolgármester Facebook-bejegyzésében ugyanakkor kiemeli, hogy a főváros képtelen átvenni az államtól ezeknek a színházaknak a tartós támogatását, mert nincs rá pénzük. Emlékeztet, az érintett intézmények a korábbi tao-támogatási rendszerből biztosított támogatásból működtek, melyet a kormányzati támogatások rendszere váltott fel.

A Fővárosi Önkormányzat elsődleges feladata, hogy biztosítsa a saját tulajdonában és fenntartásában lévő színházak működését, amelyeket szintén súlyosan érint az elszabadult infláció, az energiaköltségek drágulása. „Ugyanakkor morális felelősséget érzünk a budapesti kultúra sokszínűségének megőrzéséért, ezért is lett része a 2020-ban megkötött kormány–főváros közötti színházi megállapodásnak a független színházi műhelyek állami támogatása” – írja Karácsony Gergely.

A helyzet tarthatatlansága miatt egy kulturális mentőöv programot hoznak létre, aminek az idei évre része egy 150 millió forintos alap – olvasható a posztban, amiben a főpolgármester ismételten hangsúlyozza, hogy a főváros nem tudja átvenni az állam szerepét és felelősségét.

Budapest 2023-ban ünnepli majd a 150. születésnapját. Ennek az évnek a főváros kulturális sokszínűségében rejlő értékek bemutatásáról, nem pedig a bezáró színházakról kell szólnia – jegyzi meg a városvezető –, amiben nem csupán az a főváros által fenntartott színházakra, hanem minden fővárosi műhelyre számítanak.

A kultúráis mentőöv részletei a következők:

  • Az idei évre a főváros költségvetésében szereplő saját fenntartású színházak finanszírozásának átütemezésével létrejön egy egyszeri visszatérítendő (amennyiben a kormányzati támogatás folyósításra kerül) támogatást biztosító 150 millió forintos alap a független és magánszínházak működési költségeinek támogatására.
  • A budapesti színházvédelmi alapból azok a színházi műhelyek kaphatnak támogatást, amelyek állami támogatásban részesültek korábban, de 2022-ben ezt még nem kapták meg. Amennyiben a támogatás megérkezik az államtól, akkor a fővárosi támogatást ennek mértékében vissza kell téríteni.
  • A színházvédelmi alap felhasználásának szabályait augusztus közepére dolgozza ki a főváros az érintett intézményekkel való konzultáció után. A részletszabályok kidolgozásának folyamatában felmérés készül arról, hogy a fővárosi független és magán színházi műhelyek számára milyen mértékű működési nehézséget okoz a kormányzati támogatás elmaradása, illetve annak jelentős csúszása.
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
OTP-vezérhelyettes: jó az új otthonfelújítási program, de lehetnek gyermekbetegségek

OTP-vezérhelyettes: jó az új otthonfelújítási program, de lehetnek gyermekbetegségek

Hol tart a Magyar Bankszövetség digitalizációs javaslatának implementációja? Pontosan hogyan kell értelmezni a 15 perces lakáshitel koncepcióját? Milyen pozitív, hosszú távú hatása lehet a júniusban induló otthonfelújítási támogatási programnak, és milyen gyermekbetegségek ütközhetnek ki a megvalósítás közben? Milyen hatást gyakorol a CSOK Plusz a lakáshitelezésre, meddig lehet fenntartani a jelenlegi kamatszinteket, ha nem csökkennek a hosszú oldali hozamok, és hol van az AI jelenlegi helye a lakossági bankolásban? Többek között ezekről a kérdésekreől beszélt Becsei András, az OTP vezérigazgató-helyettese, a Magyar Bankszövetség alelnöke a Portfolio Checklist podcastjéban, amelyet a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciára kitelepült stúdióban rögzítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×