eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Zacher Gábor toxikológus (b) és Bódy Gergő, a Momentán Társulat tagja beszélget a budapesti Impró kulturális központban 2017. június 2-án. A társulat Zacher Gáborral és a témában érintett civil szervezetekkel Függő játszma elnevezéssel programot indít. A kezdeményezés célja, hogy élményalapú, interaktív módszerekkel átadják a drogfogyasztással és függőségekkel kapcsolatos tudásbázist, és módszertani javaslatokat kínáljanak a nevelők, pedagógusok és a veszélyeztetett korosztály számára.
Nyitókép: Bruzák Noémi

Nem akárki állt ki az Elf Bar betiltása ellen

Zacher Gábor hosszan sorolta, mi a teendő most ezzel az új veszélyforrással.

Zacher Gábor toxikológus az ATV-ben nyilatkozott Elf Bar-ügyben.

Több dolgot is tisztázott:

  • az Elf Bar nem összekeverendő a dizájner drogokkal
  • a magyar fiatalok droghasználati téren nincsenek Európa élvonalában
  • a fiatalok harmada havi gyakorisággal rágyújt, de nem nikotinfüggő
  • ezzel szemben a felnőtt lakosság dohányzás terén harmadik helyen áll uniós szinten
  • alkoholfogyasztásban pedig a 16 éves fiúk másodikak, a lányok negyedikek.

Mint elmondta, az Elf Bar voltaképp egy izzítórúd, van benne egy kis tartály, amely egy folyadékot tárol, amely a szervezetbe kerül aztán, 2-5 százalékos nikotintartalommal. Ötletnek szerinte zseniális, nem rejtegetni kell, hanem foglalkozni vele.

Szerinte nem az a legnagyobb baj vele, hogy "nem jó", hanem az, hogy "nem tudni, mi van benne", ezt kideríteni viszont mindössze egynapos feladat egy vegyész számára. Ha tudni lehetne, mi van benne, onnantól már az is világos lenne, melyik szervre milyen hatása van.

A betiltás szerinte feketepiacot gerjesztő lépés, ezért inkább azt tartaná üdvösnek, ha a kormány és a dohánygyártó meg tudna állapodni "valamiben".

Az orvos úgy gondolja, hogy a felvilágosítás és a tiszta kommunikáció lehet a megoldás.

Zacher Gábor elmondta: egy 1500 slukkos Elf Bar körülbelül 30-40 szál cigarettának felel meg. Ami még fontos ezen kívül, hogy elektromos hulladéknak számít, tehát nem lehet szimplán kidobni a kukába, hanem például egy elektronikai cikkeket árusító boltban kellene leadni.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 20:10
×
×
×
×