Infostart.hu
eur:
351.68
usd:
306.96
bux:
0
2026. június 22. hétfő Paulina
Novák Katalin köztársasági elnök beiktatási beszédet mond a díszceremónián az Országház előtt, a Kossuth téren 2022. május 14-én. Mellette Kun Szabó István vezérőrnagy, a Köztársasági Elnöki Hivatal Honvédelmi Irodájának vezetője, az államfő főhadsegédje (j).
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Novák Katalin tíz ponttal állt elő - kedden a lengyel államfőhöz utazik

Ünnepélyes külsőségek közepette iktatták be államfői hivatalába Novák Katalint. Az államfő tíz pontba foglalta Magyarország számára az ukrajnai háború jelentését, és bejelentette, május 17-én Varsóba látogat.

A történelmi zászlók felvonulásával vette kezdetét a Kossuth téren szombat délelőtt Novák Katalin államfői beiktatása, amelyet az Angelica leánykar által előadott Himnusz felcsendülése követett a zászlófelvonás alatt.

A Káel Csaba által rendezett ceremónia fő fellépői között megjelent a Rákóczi-indulót zongorázó Balázs János (Kossuth- és Liszt-djías művész) és Kádár Viktória (zeneakadémista tanítvány), valamint Rúzsa Magdolna is, aki Máté Péter Most élsz című slágerével érkezett.

Novák Katalin - az M1 információi szerint - 20 perces beszédre készült a beiktatás alkalmával - Orbán Viktor miniszterelnök, valamint hivatali elődje, Áder János, illetve Schmitt Pál volt köztársasági elnök és Boross Péter volt miniszterelnök jelenlétében.

Az ünnepségen

Kövér László, az Országgyűlés elnöke röviden ismertette a parlament határozatát Novák Katalin megválasztásának tényéről, illetve bejelentette, hogy Novák Katalin május 10-én hivatalba lépett.

Ezt követte a Rákóczi-induló négykezes átirata a művészek prezentálásában.

Novák Katalin beszéde

"Hálával a szívemben jöttem ma ide" - kezdte beszédét a hivatalba lépő államfő, hozzátéve, hálás elsőként azért, hogy családja "apraja-nagyja" körében lehet itt, illetve azok körében, akik megválasztották.

Felelősségről beszélt értük is, de azokért is, akik bizalmát egyelőre nem nyerte el.

"Együtt vagyunk itt, Európa szívében, az ország fővárosában, a Kárpát-medence közepén, a nemzet főterén, de együtt abban is, hogy a XXI. században jobb, szebb, békésebb, gazdagabb és biztonságosabb életet teremtsünk" - mondta.

A jelenleg zajló háborút "sötét fellegnek" nevezte, ami "nem videojáték".

"Most Ukrajnában valódi a sebesült katonák és civilek vére, az elszakított családok sírása. Valódi a megrendülés, valódi a félelem" - említette.

Szerinte Ukrajna megtámadása egyszerre követelt azonnali és higgadtságot igénylő válaszokat; "azóta 700 ezer ember lépett a biztonságot jelentő magyar földre" - folytatta.

"Magyarország emberségből jelesre vizsgázott, köszönet érte mindannyiuknak" - hangoztatta.

Tíz pontra bontva szerinte gy néz ki Magyarországról a háború:

  1. elítéljük a putyini agressziót
  2. örökre nemet mondunk a Szovjetunió visszaállítására tett bármilyen törekvésekre
  3. mi, magyarok békét akarunk, mi a békét akarjuk megnyerni, nem a háborút
  4. ez nem a mi háborúnk, követeljük a háborús bűnök kivizsgálását
  5. az igazság oldalán állunk, amikor jogunk van egy döntésre nemet mondani, nemet fogunk mondani
  6. többszörösen megvédett szuverenitásunkról nem vagyunk hajlandóak lemondani
  7. támogatjuk Ukrajna csatlakozását az európai szövetséghez
  8. készek vagyunk áldozatot hozni a békéért, de nem támogatunk olyan szankciókat, amik a magyaroknak jobban fájnának, mint Oroszországnak
  9. készséggel vállalunk szerepet a béketárgyalások lefolytatásában
  10. az Ukrajnában élő magyarok jogaihoz ragaszkodtunk, eddig is ragaszkodtunk és a jövőben is ragaszkodni fogunk.

Bejelentette,

május 17-én Andrzej Duda lengyel elnökhöz baráti látogatásra utazik Varsóba.

"Mi nem változtunk. Mi ma is ugyanazok a magyarok vagyunk, akik '48-ban, '56-ban és 33 éve küzdöttek a szabadságukért. De miért látnak minket egyre kevésbé ilyennek? Örökül kaptuk a túlélés és a küzdés képességét. Az őseink megtanítottak minket, hogy nem elég a jó portéka, azt el is kell tudni adni. A jó bornak is kell a cégér, megtisztelő, hogy ennek a bornak én is cégére lehetek" - fogalmazott Novák Katalin.

Szerinte fontos, hogy

a nemzeti büszkeségből ne legyen nemzeti gőg, de globalista gyávaság sem.

"Gyakran el kell menni a falon, van, hogy a falon is át kell törni, mára már ehhez is van erőnk. Mára azt is megtanultuk, nem árt megnézni, van-e ajtó a falon" - folytatta hasonlatai sorát.

Bízik benne, hogy ajtónyitogatásban és kulcskeresésben Magyarország hasznára lehet majd.

Ezt követően az április 3-ai választás eredményeiből következő helyzetről beszélt.

"A nemzet egysége nem a parlamenti patkóban kezdődik, de ha elfogadjuk, hogy a hatalom a népé, elfogadjuk az emberek döntését" - mondta Novák Katalin.

A hétfői miniszterelnök-választásról is beszélt, és arról, hogy hamarosan kinevezi a kormány tagjait.

"Az életünk azon dolgait keresem meg, amelyek túl vannak a pártpolitikai szembenálláson" - ígérte Novák Katalin, hozzátéve, a szuverenitás bölcsője és a nemzet egységének is kezdete a család.

Számíthatnak rá szerinte azok a magyarok is, akik rossz körülmények között élnek, leül majd a sámlira, "fül, szív és száj" akar lenni azok számára, "akiket ma kevésbé látunk, hallunk és értünk".

Megköszönte a ceremónia szervezőinek munkáját, majd meghívott mindenkit délután 1-től 6-ig a Sándor-palotába, amelynek kapui megnyílnak szombat délután.

A beszéd után következett "Lujza, Keve és Zalán" édesanyja, Rúzsa Magdolna a köztársasági elnök kedvenc slágerével, majd a Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadása érkezett.

Az ünnepséget a Tavaszi szél című magyar népdal zárta azzal a két versszakos kiegészítéssel, amely a műsorközlő szerint "a nagycsaládosok himnusza".

Címlapról ajánljuk
László Csaba: költségvetési „romhalmazt” örökölt a kormány

László Csaba: költségvetési „romhalmazt” örökölt a kormány

László Csaba szerint nehéz gazdasági helyzetet örökölt az új kormány. Mint egy falat kenyérre, annyira szüksége van a magyar gazdaságnak az uniós pénzekre. Ez a forrás lehet a GDP-növekedés motorja – mondta az InfoRádióban a volt pénzügyminiszter, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára a Magyar Tudományos Akadémián tartott Számvetés és újratervezés elnevezésű konferencia szünetében.

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Moszkva győzni akar, saját céljainak megvalósítását, és nem várja az ukrajnai rendezésről Anchorage-ban aláírt megállapodások teljesülését - jelentette ki Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában. Német és francia törvényhozók az eddiginél jóval határozottabb fellépést sürgetnek az orosz árnyékflotta ellen. A képviselők szigorúbb ellenőrzéseket és az olajszankciókat kijátszó tankerek feltartóztatását követelik, miközben Moszkva már olyan ellenintézkedésekkel fenyegetőzik, mint a katonai kíséret biztosítása vagy akár a hajók aláaknázása - írja az RBC Ukraine. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×