Infostart.hu
eur:
355.87
usd:
313.11
bux:
0
2026. június 24. szerda Iván
Márki-Zay Péter, hat ellenzéki párt közös miniszterelnök-jelöltje az Egységben Magyarországért nagygyűlésén Budapesten, a Műegyetem rakparton 2022. március 15-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Márki-Zay Péter: legfontosabb küldetésünk, hogy "hozzuk el a szeretetországot"

Kampányzáró rendezvényt tartott az ellenzéki összefogás.

Az ellenzék és a rá szavazók legfontosabb küldetése, hogy a demokrácia, a jogállam és a jólét mellett hozzák el a szeretetet, s legyen vége a gyűlölködésnek Magyarországon - jelentette ki a parlamenti választáson közös jelölteket állító ellenzéki pártok miniszterelnök-jelöltje szerdán pécsi kampányzáró rendezvényükön. Márki-Zay Péter úgy fogalmazott: "hozzuk el a szeretetországot", amelynek megteremtését küzdelem és áldozatok árán is vállalni kell.

Közölte: a magyarok, köztük a magyar fiatalok 1848-ban és 1956-ban is kiálltak az igazukért, a szabadságukért, de mindkétszer orosz csapatok segítségével verték le szabadságukért folytatott küzdelmüket. Éppen ezért - folytatta - "erkölcsi kötelességünk minden olyan nemzettel együtt éreznünk, amelyek szabadságát egy zsarnok tankjai, rakétái elsöprik, eltapossák".

Szomorúnak nevezte, hogy Orbán Viktor 2008-as szavait, amely szerint "mi, magyarok nyugatról várhatjuk a szabadságot, a jólétet, keletről pedig csak az olajat", a kormányfő 2022-es támogatói kifütyülték a békemeneten. Pedig Orbán Viktornak akkor még igaza volt, tudta, hogy a "vér fontosabb, mint az olaj", és "egy agresszort igenis agresszornak kell nevezni" - fogalmazott.

A magyaroknak kötelességük kiállniuk Ukrajna mellett, mert "Ukrajna most a mi háborúnkat vívja" - mondta Márki-Zay Péter, utalva arra, hogy 1956-ban "a magyarok is ugyanebben a helyzetben voltak", s segítségre vártak.

"Hogyan lehet becsületes ember, hogyan nevezheti magát magyarnak, embernek, kereszténynek az", akiben felmerül, hogy meggondolja, miként tartson "egyenlő távolságot gyilkos és áldozat között?" - tette fel a kérdést.

Az ellenzéki politikus szerint egy ilyen történelmi helyzetben, mint a mostani, Magyarországnak segítenie kell Ukrajnának, mert "Ukrajnának nem kellenek katonák (.) csak segítség, szeretet, támogatás (.) és emberség az embertelenségben".

Kiemelte: Magyarországnak az Európai Uniót és azt a szövetségi rendszert kell támogatnia, amelynek része, és amely képes megvédeni az országot.

Márki-Zay Péter azt mondta, a mai Magyarországon a lakosság fele a másik felét szidja, pedig gyűlölködés helyett szeretetre van szükség és "nincs annál nagyobb bűn, mint amikor valaki más emberek szívét mérgezi meg". Az ország kettészakítottságából fakadó gyűlöletet szeretettel kell legyőzni - közölte.

Azokra a közvélemény-kutatásokra reagálva, amelyek szerint a Fidesz az ellenzéknél esélyesebb a választások megnyerésére, azt mondta: nem szabad, hogy az emberek kedvét szegjék "ellenzékinek tűnő" forrásokból érkező hírek. Hozzátette: ő még soha nem nyert ilyen kutatáson, de választásokon háromszor is - annak ellenére, hogy előzetesen esélytelennek tartották őt.

Kijelentette: "tizenkét év agymosás után a magyar nép ellenállóképességének csodálatos jele az, hogy az ország egyik fele változást akar, ezért minden áldozatot fel is vállalt", és "egy szabad, európai országban akar élni".

Márki-Zay Péter választóihoz fordulva azt kérte "cselekedjék meg a csodát", hogy "ne legyen szégyen Európában magyarnak lenni". A fiatalokat pedig arra kérte, segítsenek abban, hogy "ne kelljen elhagyniuk Magyarországot, ha Európában akarnak élni".

Mellár Tamás, a Párbeszéd országgyűlési képviselője, az ellenzéki pártok Baranya 1. választókerületben újrainduló képviselőjelöltje arról szólt, a jelenlegi kormányt azért kell leváltani, hogy "ne legyünk Putyin csatlósai", és az Európai Unió is csak kormányváltás esetén fogja biztosítani Magyarország számára azokat a forrásokat, amelyek szükségesek a következő kormányra váró gazdasági stabilizációs program megvalósításához.

Szakács László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, az ellenzék Baranya 1. választókerületben induló képviselőjelöltje a jobboldali érzelmű szavazókat is megszólítva azt mondta, minden pécsi országgyűlési képviselője szeretne lenni, s vissza szeretné adni a pécsieknek azokat a lehetőségeket, amelyeket korábban elvettek tőlük.

A rendezvényen felszólalt még Péterffy Attila (Pécs Jövője - Öt Torony), Pécs polgármestere, Vadai Ágnes, a DK alelnöke, Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője, Héjas Réka, a Minden Fiatal Magyarországa pécsi szervezetének elnöke, Tompos Márton, a Momentum szóvivője és Nagy-Bandó András humorista, író.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

N. Rózsa Erzsébet: teljesen ellentétes Hamenei nézeteivel, ezért valószínűleg nem is volt iráni atomprogram

Az idén februárban likvidált ajatollah volt a gátja azoknak a törekvéseknek, hogy Iránban az atomfegyverek irányába tegyenek lépéseket, mert azok nem illeszkedtek a vezető életfilozófiájához – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az egyetemi tanár. A Közel-Kelet-szakértő szerint ha kiderült volna, hogy Ali Hamenei ebben hazudik, azt a egész rendszer nem viselte volna el.

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×