Az ünnepségen Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Rákóczi Szövetséget az egyik legnagyobb és a nemzet egységét, határokon átívelő összetartozását leginkább szolgáló társadalmi szervezetnek nevezte. A miniszter gratulált a szövetség szombati tisztújító közgyűlésén újraválasztott elnöknek, Csáky Csongornak és az elnökségi tagoknak.
A fejedelem életútját ismertetve emlékeztetett arra, hogy bár II. Rákóczi Ferenc előkelő családban született, mégis a szolgálatot választotta. Az általa vezetett szabadságharcot ugyan leverték, mégis ő vált a magyar szabadság örök jelképévé.
Jelmondata - "cum Deo pro Patria et Libertate", "Istennel a hazáért és a szabadságért" - századok múltán is eligazít, célt ad és feladatot jelöl - mondta a miniszter.
Gulyás Gergely kiemelte: Rákóczi személyét és jelmondatát tűzte zászlajára Halzl József is, amikor egy tisztességgel végigdolgozott pályafutás után, a rendszerváltoztatás adta lehetőségeket kihasználva maga köré gyűjtötte a tettre kész fiatalokat, hogy újraszőjék a magyar nemzet Trianonban megszaggatott és a kommunizmus idején megtépett szövetét.
Gulyás Gergely szerint Halzl József legfőbb öröksége a Rákóczi Szövetség közössége.
A miniszter a szabadságért bujdosó Rákóczi fejedelemre utalva arról is beszélt, hogy a Rákóczi Szövetség 35, a háború elől menekülő ukrán anyának és 55 gyermeknek biztosít menedéket. Emlékeztetett arra, hogy történelmük folyamán a magyaroknak sokszor kellett átélni azt a sorsot, ami most a menekülőknek jutott, "mindent meg fogunk tenni azért, hogy ebben az országban menedékre és otthonra leljenek, amíg szükséges".
Közös érdeknek nevezte, hogy mielőbb helyreálljon a béke Ukrajnában, és hogy Magyarország megmaradjon békés és biztonságos menedéknek. A szomszédunkban legyen újra, Magyarországon legyen továbbra is béke és biztonság! - fogalmazott.
Gulyás Gergely a kormány nevében azt kívánta a Rákóczi Szövetségnek, hogy legyen továbbra is sikeres a közösségépítésben, "a magyar és magyar közötti hidak megtalálásában", az anyaországi, a határon túli és a diaszpóra magyarságának összekapcsolásában, a következő nemzedék magyarságtudatának megerősítésében.
Mint Csáky Csongor az MTI-nek elmondta, a Rákóczi Szövetség a kormány támogatásával, több mind kétmilliárd forintból építette meg a sportcsarnokot és a mellette álló sportkomplexumot.