A polgári hírszerzés kríziskezelő, elemző központjában mindenki szolgálatban van, folyamatosan figyelik az eseményeket. Létrejött a külügyi koordinációs operatív törzs Magyar Levente államtitkár vezetésével; a feladata az ukrajnai válságból fakadó külügyi kérdések koordinált intézése – jelentette be Szijjártó Péter a a hírszerzés vészhelyzeti központjából jelentkezve.
Az ülés elején telefonon tudtak beszélni a kijevi nagykövetséggel (a telekommunikációs hálózatok működése akadozik, így ez most nem evidens – a szerk.). Íjgyártó István nagykövet elmondta:
Kijev külvárosai felől lehet hallani fegyverek ropogását. Az egyeztetés idején Kijev belső részén még nyugalom volt.
A nagykövetségen a követség dolgozói mellett folyamatosan változó számú magyar is van, akik ott keresnek menedéket. Őket továbbra is várja a követség és a rendelkezésükre áll.
A magyar állampolgárok mellett az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és az Európa Tanács kijevi irodájának munkatársai is a magyar nagykövetségen gyülekeznek. (Kijevben már nagyon kevés nagykövetség működik, de a szlovákok – közel a magyar képviselethez – és a franciák is jelen vannak még.) A Kijevi Magyar Nagykövetség teljes létszámmal működik, hogy a magyarokon kívül a nemzetközi szervezetek tisztségviselőinek is segíteni tudjanak.
Kárpátaljával kapcsolatban Szijjártó Péter elmondta: kapcsolatban vannak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) vezetőivel és mindkét főkonzulátus (Ungvár, Beregszász) teljes üzemeléssel működik, és segítséget nyújt magyaroknak és másoknak is.
A körülményekhez képest stabilitás és nyugalom van Kárpátalján.
Folyamatos a határátkelés, de jelentős a várakozási idő.
Öt határállomás működik közúton Ukrajna felől, mind teljes kapacitással működik a magyar oldalon, az ukrán oldal munkája miatt torlódtak fel mostanra már akár 3-5 kilométeren az autók. A barabási és a lónyai átkelő nem egész nap szokott nyitva lenni – most a szokásoshoz képest tovább vannak nyitva (6–19 helyett 6–23 óra között üzemelnek).
Viktor Mikita tavaly óta Kárpátalja kormányzója, vele folyamatos kapcsolatban van az ungvári képviselet és a KMKSZ is – ő vezeti most a katonai közigazgatást Kárpátalján.
Az ukrán fél látványosan megerősítette a magyar képviseletek védelmét, ez Kárpátalján és Kijevben is így van.
Sok távoli ország (harmadik ország – nem uniós tagországok) állampolgára kért segítséget a magyar szolgálatoktól, akik tanulási vagy más céllal Ukrajna területén voltak és ott ragadtak: India, Irán, Ecuador, Izrael, Zimbabwe, Maldív-szigetek, Mongólia, Jordánia is kért segítséget abban, hogy nyissanak humanitárius folyosót az Ukrajnában jogszerűen tartózkodó állampolgáraik számára. Ezt megtették, a jogi alapja is megvalósult, vagyis
ők vízum nélkül bejöhetnek Magyarországra és egy humanitárius folyosón a legközelebbi reptérre utazhatnak, ahonnan hazatérhetnek. A debreceni reptér forgalma fog megnövekedni,
hiszen ez a legközelebbi nemzetközi reptér az ukrán határ felé, alapesetben ezen keresztül hagyhatják el az országot ezen harmadik országbeli állampolgárok – részletezte Szijjártó Péter. Az érintett országoknak ha van Budapesten nagykövetsége, akkor a magyar külüggyel az ő munkatársaik, konzuljaik várják a határ magyar oldalán a hazatérni vágyókat.
Ukrajna kérésére könnyítettek az oda Magyarországon át közúton irányuló humanitárius szállítmányok határátlépésén, hogy gyorsan eljussanak a küldemények.
Az energiaellátás Ukrajna irányából továbbra is zavartalan, zajlik a gázkereskedés és az olaj is fennakadások nélkül érkezik Magyarország területére.
"A háború a legrosszabb forgatókönyv – ismételte meg a tárcavezető. – A mi nemzedékünk remélte hogy ellentétben az előttünk járó nemzedékekkel soha nem kell átélnünk háborút a közvetlen közelségünkben, szomszédságunkban.
Elítéljük az orosz katonai műveleteket, kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett.
Ezt fogjuk képviselni ma is Brüsszelben."
Orbán Viktor miniszterelnök részt vesz pénteken a NATO csúcstalálkozóján, Szijjártó Péter pedig az uniós külügyminiszterek rendkívüli tanácskozásán.