Infostart.hu
eur:
354.82
usd:
312.21
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Nyitókép: Pixabay

Befutottak az első számok a pedagógussztrájk részvételi arányáról

A szakszervezetek szerint több mint húszezer pedagógus sztrájkolt. Az Emmi szerint a pedagógusok ötöde vett részt a figyelmeztető megmozdulásban.

Az előzetes adatok szerint több mint 20 ezer pedagógus vett részt a hétfő reggelre meghirdetett kétórás figyelmeztető sztrájkban – közölte hétfő délután a sztrájkot szervező két pedagógus-szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és Pedagógus Szakszervezet (PSZ).

Előzetesen kétszer ennyien jelezték részvételüket. A szakszervezetek szerint azért vettek végül részt kevesebben a sztrájkban, mert a "megfélemlítés" miatt sokan elálltak a sztrájktól, valamint sokan covidosok lettek.

A PSZ elnöke, Szabó Zsuzsa azt mondta: a résztvevők felhívták a figyelmet arra, hogy nagy baj van az oktatásban, mert ha így folytatódik, akkor nem lesz tanár, aki tanítsa a gyerekeket, "a gyerekeinknek nem lesz jövőjük, ennek a társadalomnak nem lesz holnapja".

Nagy Erzsébet, a PDSZ elnöke arról beszélt a szakszervezetek sajtótájékoztatóján, hogy a kormányzat által kilátásba helyezett retorziók sokakat elijesztettek a sztrájktól. "Voltak olyan intézmények, ahova egész delegációk vonultak ki a tankerülettől, hogy el se kezdjék vagy fejezzék be a sztrájkot. Vagy pedig kimentek megfigyelők, és folyamatosan arra próbálták őket rávenni, hogy a sztrájkot hagyják abba és menjenek be a termekbe tanítani. Elképesztő nyomást gyakorolt a kormány a szülőkre és a pedagógusokra, hogy ez a sztrájk ne valósuljon meg" – mondta. Sokan fenyegetőnek értékelték a retorziókról szóló közléseket, valamint a tankerületnek – mint munkáltatói jogkör gyakorlójának – a kivonulását.

Minden iskolában minden gyereket elláttak, felügyeltek a sztrájk alatt, és a tanárok tízkor azonnal beálltak tanítani – közölték. A hétfői figyelmeztető sztrájk után az általános munkabeszüntetést március 16-ra tervezik, ha nem sikerül megállapodniuk a kormánnyal a követeléseikről.

A kormányzat nem adott be fellebbezést a sztrájk végeztéig, 10 óráig a pénteki bírósági döntés ellen – közölte Nagy Erzsébet, hozzátéve, hogy egy megvalósult sztrájk után a még elégséges szolgáltatás ügyével nincs értelme foglalkoznia a másodfoknak. Kijelentette: nem is a sztrájk megtartásának jogszerűsége volt a bírósági eljárás témája, hanem a még elégséges szolgáltatás.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma rövid közleményt adott ki kora délután: országosan az iskolákban foglalkoztatott pedagógusok kevesebb mint egyötöde vett rész a hétfői sztrájkban. A tárca a közleményében sajnálatosnak nevezte, hogy a szakszervezetek annak ellenére megszervezték a sztrájkot, hogy annak jogi feltételei nem álltak fenn.

A minisztérium álláspontja továbbra is az, hogy törvénytelen a hétfői pedagógussztrájk, mert a bíróság csak pénteken hozott elsőfokú, nem jogerős határozatot, a jogszabály szerint pedig sztrájk csak akkor tartható, ha a bíróság jogerős döntést hozott róla.

Nem sokkal a szakszervezetek sajtótájékoztatója után elkezdődött a Magyar Szakszervezeti Szövetség autós szolidaritási felvonulása, amelyre 200 autó regisztrált – azért nem több, mert nem volt rá lehetőség, mondták a szervezők. Nehezményezték továbbá, hogy nem kaptak rendőri biztosítást, és így a hosszú menetet szétszabdalják a piros lámpák. Bíznak benne ugyanakkor, hogy így is elérik a figyelemfelhívó hatást.

A kocsisor nagyjából az Andrássy út – Károly körút – Kossuth Lajos utca – Erzsébet híd – Attila út – Alagút utca – Fő út – Bem rakpart – Margit híd – Szent István körút – Váci út – Lehel utca – Dózsa György út – Hősök tere útvonalon halad.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×