Nemrégiben a 444 birtokába jutott a „Schadl–Völner-ügy” 1734 oldalas nyomozati irata, amelyből arra mutattak példákat, hogy Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar büntetőeljárás alá vont elnöke több embernek is segített egyetemi vizsgák sikeres abszolválásában. Telefonbeszélgetések leiratai arra utalnak, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem is érintett lehet ezen ügyletekben, egyes hallgatók jogtalan előnyhöz juttatásában.
Mint arról az Infostart is beszámolt, a kiszivárgó információk nyomán több oktatási intézményben is vizsgálat indult hétfőn.
A fentiek nyomán a Szegedi Tudományegyetem kedden azt közölte: megvizsgálták az egyetem, illetve oktatói esetleges érintettségét a végrehajtókat érintő büntető eljárások során az egyetemi vizsgáztatások szabályszerűségével kapcsolatosan egyes sajtótermékekben megjelent információkat. A rendelkezésre álló információk alapján megállapították, hogy a vizsgáztatással kapcsolatosan
szabályszegés nem történt, ezért a vizsgálatot a maguk részéről lezárták.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem közleménye leszögezte: a nyomozati anyagban szereplő telefonbeszélgetésekről az egyetem vezetése, valamint oktatói közössége a sajtóból értesült.
"A vizsgáztatás menete, a feleletek értékelése az egyetem valamennyi karán, így a Jog- és Államtudományi Karon is szigorú rend szerint zajlik, ami az egyetem számára fontos és védendő érték, hiszen ez jelenti a szabályokat betartó hallgatók eredményeinek egyik legfőbb zálogát. Az intézmény pedig kiáll valamennyi tisztességes, a vonatkozó szabályokat mindenkoron tiszteletben tartó oktatója és hallgatója mellett, az oktatás és az értékelés (vizsgáztatás) során született eredmények tisztaságát nem kérdőjelezi meg" – közölte az egyetem.
Tekintettel arra, hogy ennek megsértésére vonatkozóan a nyomozati anyagban szereplő információk alapján gyanú merült fel, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem
a konkrét eset valós körülményeinek feltárása érdekében a belső vizsgálat elindítása és lefolytatása mellett döntött.
A folyamatban lévő büntetőeljárás érdekeire figyelemmel ennél bővebb tájékoztatást azonban nem adhat.
A Pécsi Tudományegyetemen felfüggesztették a vizsgáztatási jogát Mészáros Pál Emil tanársegédnek, aki nem tagadta, hogy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnöke, Schadl György kérésére közreműködött a kedvezményes vizsgáztatásban, de állítása szerint anyagi haszna nem származott a segítségnyújtásból, mindössze „baráti szívességet” tett, de már nagyon megbánta.