eur:
393.14
usd:
363.58
bux:
72351.87
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Áder János köztársasági elnök és Weisz Fanni jeltolmács, siket esélyegyenlőségi aktivista az államfő újévi köszöntőjének televíziós felvételén a Sándor-palotában 2020. december 29-én.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Áder János egyiptomi kollégáját fogadta Budapesten

Egyiptom Magyarország legfontosabb gazdasági és politikai partnere az arab régióban - mondta Áder János államfő, miután a Sándor-palotában fogadta az Egyiptomi Arab Köztársaság elnökét kedden.

A köztársasági elnök Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a tárgyalt témák közül a vízügyi kérdéseket emelte ki, mert - mint fogalmazott - Egyiptom számára a víz túlzás nélkül élet-halál kérdése.

Magyarország rendelkezik a szükséges megoldásokkal, Egyiptomnak pedig szándékában áll használni azokat, már csak a szakembereken múlik a megállapodás - tette hozzá.

Magyar innováció segíthet például a hálózati veszteség csökkentésben, vagy a szennyvíz tisztításában.

Beszámolt arról is, hogy a két ország vízügyi együttműködése hosszú évtizedekre tekint vissza, és az idén nyáron is négy új magyar szivattyútelepet adtak át.

A nyári kairói vízügyi expón négy magyar cég is képviseltette magát, a novemberben kezdődő budapesti fenntarthatósági expón pedig Egyiptomból a vízügyi miniszter lesz jelen.

Áder János gratulált az elnöknek azért a diplomáciai sikerért, amelyet a legutóbbi gázai konfliktus rendezésében ért el, és azt mondta: Egyiptom a térség biztonságának záloga.

Abdel-Fattáh esz-Szíszi kijelentette: országa a vízszegénység küszöbének határán van, vagyis lassan mindössze fejenként 500 köbméter víz áll majd rendelkezésre évente. Kijelentette: Egyiptomnak szüksége van a magyarok által kínált vízügyi megoldásokra.

Szólt az Etiópia által a Nílusra épített Reneszánsz gátról is, hangsúlyozva: Egyiptom számára fontos Etiópia fejlődése, és örömmel fogadják azokat a nyilatkozatokat, amelyek szerint annak nem lesz hatása az Egyiptomba érkező vízmennyiségre, ugyanakkor azt szorgalmazta, mindezt egy kötelező érvényű megállapodásban rögzítsék.

"Csak a saját részünket szeretnénk fenntartani" - fogalmazott, hozzátéve: nem szeretné, ha a víz konfliktus forrása lenne.

Országa mintegy 80 milliárd dollárt fordít víznyerő beruházásokra, például a tenger sótalanítására vagy a szennyvíz tisztítására - jegyezte meg.

Az elnök köszönetet mondott Magyarországnak Egyiptom támogatásáért és barátinak nevezte a két ország kapcsolatát.

Címlapról ajánljuk

Lapértesülés: a Schadl-ügy egyik tanúja vesztette életét az Árpád hídi tragédiában

B. Ervin a Suzukiban ült, hírek szerint az élettársával, mindketten azonnal meghaltak. A férfit korábban Schadl György biztatta arra, hogy pályázzon végrehajtónak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×