eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke a Sándor-palotában 2020. október 28-án, miután Áder János köztársasági elnöktől átvette a kinevezését.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Fordulat: a színházak nem kérhetnek védettségi igazolványt

Az adatvédelmi hatóság szerint a budapesti Örkény István Színház nem kérhet védettségi igazolványt a nézőitől. A teátrum igazgatója, Mácsai Pál múlt héten jelentette be, hogy a koronavírus terjedése miatt csak beoltottak nézhetik meg az előadásaikat.

„Azt a döntést hoztuk, hogy kérjük a védettség igazolványt a színházlátogatáshoz” – Mácsai Pál, a budapesti Örkény István Színház igazgatója ezt múlt héten szerdán mondta az InfoRádióban, és meg is indokolta, hogy miért hozták ezt a döntést: „Azért, mert az a véleményünk, nem a saját kútfőnkből, hanem a virológus szakemberek tanácsa és a velük való egyeztetés alapján, hogy ez szolgálja a legjobban az oltottak és az oltatlanok védelmét. Ha az oltatlanok véletlenül bekapják ezt a vírust, akkor jelentősen többször és majdnem háromszor annyi ideig szórják maguk körül, mint az oltottak" – fogalmazott.

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke szerint viszont

a színházak nem kérhetnek védettségi igazolványt a nézőinktől.

Péterfalvi Attila a hatóság honlapjára kedden felkerült állásfoglalásában kifejti, hogy a koronavírus elleni védettség olyan egészségügyi adat, amit egy színház csak akkor kezelhet, ha az adott néző önként hozzájárul ehhez, de ez a feltétel ebben az esetben nem valósul meg. Az elnök egy tavaly szeptemberi kormányrendeletre hivatkozik, amely szerint a sportmérkőzések, az 500 főnél több vendéget fogadó zenés, táncos rendezvények, vagyis a koncertek látogatásához kell védettségi igazolvány. A mozikban, a színházakban és a cirkuszokban viszont nem, mert azoknak állandó helyszínük van, a nézők előre megváltott helyre ülnek le és onnan nem mozdulnak el az előadás alatt. Egyébként a vallási eseményekre, az esküvőkre, a lakodalmakra, a temetésekre és a sportmérkőzések szabadtéri kivetítőn való csoportos nézésére is szabadon mehetnek a beoltatlanok.

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere szerint a nagyarányú átoltottság miatt ezek a tömegrendezvények nem jelentenek plusz kockázatot: „Minden emberi találkozás befolyásolja, de az, hogy a találkozások eredményeképpen mi történik, azt az átoltottság határozza meg elsősorban. Átoltott emberek találkozása nem hordoz különösebb veszélyt” – nyilatkozta a tárcavezető nemrégiben az InfoRádiónak.

Az InfoRádió megkereste Mácsai Pált, a budapesti Örkény István Színház igazgatóját, aki egyenlőre nem kívánt nyilatkozni az ügyben, mert még értelmezik a jogi helyzetet.

Péterfalvi Attila, az adatvédelmi hatóság elnöke egyébként az állásfoglalás végén azt tanácsolja a színházaknak, hogy

kezdeményezzenek jogszabály-módosítást, ha ragaszkodnak a védettségi igazolványhoz.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×