Múlt pénteken Orbán Viktor kormányfő is lassúnak nevezte az Európai Unió vakcinabeszerzéseit, azóta pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter botrányos helyzetről beszélt. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón azt mondta: 100 ezer alatt van az a mennyiség, amelyet az EU ad Magyarországra.
A Magyar Közlönyben meg is jelent egy határozat, amely azt mondja ki, a kormány egyetért azzal, hogy az uniós centralizált vakcinabeszerzésen túl is a lehető legnagyobb mennyiségű biztonságos oltóanyagot kell vásárolni. A kormány célja, hogy minél gyorsabban szerezzen biztonságos oltóanyagokat a mostani a rendkívüli keresleti és kínálati viszonyok között is.
A kormány kész további pénzügyi fedezetet biztosítani a vakcinák beszerzéséhez,
és az ezzel kapcsolatos feladatokkal Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert bízta meg.
A Magyar Közlönyben az is olvasható, hogy a kormány a pénzügyminisztert bízza meg, hogy biztosítsa a beszerzésekhez szükséges forrásokat az Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alapból.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ tájékoztatása szerint Magyarország 19,7 millió adag nyugati vakcinát kötött le különböző gyártóknál - Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, CureVac -, ezen oltóanyagok közül jelenleg csak a Pfizer-BioNTech- és a Moderna-vakcina rendelkezik az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyével.
Mint közölték, december 26. és január 12. között négy Pfizer-BioNTech- és egy Moderna-vakcinaszállítmány érkezett Magyarországra, ez a mennyiség 129 860 ember beoltásához elegendők. A megérkezett vakcinák nagy részét már felhasználták a kórházi oltópontokon, és az idősotthonokban is megkezdődött az oltás.
A csütörtöki Kormányinfón hangzott el, hogy jó esély van a kínai Sinopharm vakcina nagy mennyiségű beszerzésére. Az első adag akár egymillió is lehet, a szállítás időpontja csak a magyar hatósági engedélyezés gyorsaságától függ.