Ez nem egy teljesen új fejlesztés, hanem egy, a piacon már bevezetett, kipróbált rendszer - mondta Maróth Gáspár.
"Ugyanez a légvédelmi rakétarendszer oltalmazza Washingtont is, ami önmagában beszédes. Láttam már én is a kétkedést, hogy akkor 2001-ben miért nem segített. Akkor még nem ez a rendszer állt."
A védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos arról is beszélt, hogy miből áll az új légvédelmi rakétarendszer.
"Rakétakilövő egységek, radarok, szenzorok, optikai és egyéb felderítők. Így áll össze az a rendszer, amely majdnem teljeskörűen képes a magyar légteret oltalmazni. A kritikus infrastruktúránkat pedig teljeskörűen."
A ballisztikus rakétákkal szemben ez nem véd meg, de nem is valós ilyenféle fenyegetettséggel számolni - mondta Maróth Gáspár. "Ellenben
alkalmas mindenféle repülők, drónok elhárítására. Látjuk, a modern hadviselésbe milyen erővel törnek be a csapásmérő drónok."
Az új rendszer elemei folyamatosan érkeznek, az elsők 2024-re állnak hadrendbe.
"Létezett komoly védelmi rendszer 1990 előtt is, később hanyatlott a színvonal és már csak az úgynevezett KUB-komplexumok működtek" - említette még.
Ezzel a haderőfejlesztéssel nemcsak a NATO által kért légvédelmi oltalmazás válik teljessé, de olyan nagy sportesemények megrendezésére is alkalmassá válik Magyarország, mint pédául az olimpia - tette hozzá a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos.