eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház/Facebook

Testközelből a magyar orvosok és ápolók heroikus küzdelme a betegekért – videó

A Covid-osztály működéséről készített filmet a nyíregyházi Jósa András Kórház, bemutatva, hogyan küzdenek orvosaik, ápolóik a betegek gyógyulásáért. Az intézmény szeptember 19-e óta három megye koronavírusos betegeit látja el, így kapacitásukat is bővíteni kellett – derül ki abból a filmből, amit közösségi oldalán tett közzé a nyíregyházi intézmény.

Rendelkeznek a megfelelő védőfelszerelésekkel, a szükséges monitorokkal és lélégezetógépekkel – így nyilatkozott a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban készült filmben Szűcs Attila, az aneszteziológiai és intenzív terápiás osztály osztályvezető főorvosa.

„Fontosnak tartom kihangsúlyozni, a lélegeztetőgép és a monitor önmagában még kevés – fogalmazott. – A legfontosabb az értő szakember jelenléte. […] A célunk mindig a beteg megmentése, az utolsó pillanatig küzdünk értük. Sajnos nyilván nem tudunk mindenkit meggyógyítani. Tudni kell, hogy a súlyos állapotú, intenzív osztályra kerülő betegek körében a világ minden részén az elmúlt egy évben a halálozás akár a 80 százalékot is elérheti. Tehát 10-ből 8, 100-ból 80 beteg átlagban meghal. A mi jelenlegi adataink hál' istennek ezeknél jobbak, de ebben nem lehet jósolni.

Minden emberélet ugyanolyan fontos számunkra, minden emberét az utolsó percig harcolunk.”

Szűcs Attila szerint az megnyugtató, hogy a fertőzöttek 85-90 százalékánál enyhék a tünetek. „Ugyanakkor 8-10 százalékban súlyos állapot alakul ki, és senki nem tudhatja, hogy ki kerül ebbe a 8-10 százalékba. A tudomány ugyanis nem tudja megmagyarázni, hogy miért van az, hogy valakinél minimális tűntekkel zajlik le a betegség, valakinél súlyos, akár halálos formában.”

A kórház Covid-részlegének vezetője, Tormássi Márton szerint a tavaszi, első hullámhoz képest érezhetően megváltozott a hozzáállás.

„Elfogyott az a fajta empátia, ami az egészségüggyel szemben volt.

Azt érzem, hogy nem biztos, hogy jó látják a helyzetet az emberek, hogy mi is folyik a kórházakban. Illetve hogy miről is szól jelen pillanatban a második hullámban a Covid-ellátás” – fogalmazott.

Magyar Viktória Klára, a Covid intenzív osztály osztályvezető ápolója szerint nehézséget okoz az eligazodásban a kórház átszervezése, egyszerre több helyen pedig nem tudnak helytállni az ápolók.

Szondi Zita orvosigazgató, a Jósa András Oktatókorház megbízott főigazgatója szerint időnként nagyon nehéz tartani az emberekben a lelket. „Igyekszünk biztosítani mindent, ami ehhez szükséges, napi szinten egyeztetünk, napi szinten áttekintjük azt, hogy mire van szükség. És a kollégákon azt látom, hogy elkötelezettek, de nyilván mindig vannak problémák, hiszen nagyon gyakran gyorsan kell intézkedni, gyors döntéseket kell hozni” – tette hozzá. A főigazgató elmondása szerint azt tapasztalják, hogy aki testközelből látja a betegséget, az komolyabban veszi.

Mindenkit arra kérnek, maximálisan tartsák be a járványügyi szabályokat, hogy minél kevesebb legyen a fertőzöttek száma és minél kevesebben kerüljenek kórházba.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×