WHO: jóval a vírus mögött kullogunk Európában
Borús kilátásokról beszélt a világszervezet egyik vezetője.
Horváth Ildikó: a szükséges többszöröse a kijelölt kórházi férőhelyek száma
660 ággyal bővült a kapacitás a koronavírusos betegellátásban a váci, ceglédi, esztergomi, hatvani, bajai és orosházi kórházak bevonásával. A most kijelölt intézmények elsődlegesen a Covid-gyanús betegek ellátásában vesznek részt.
Koronavírus: teljesen megváltozhat a kontaktkutatás
Több rövid találkozás is elegendő lehet a megfertőződéshez: egy javítótiszt esete is bizonyította ezt.
Újabb magyarországi szigorítás jöhet
Akárcsak a hatósági házi karantén, a kötelező bolti maszkviselés szabálysértése esetén is emelkedhet a vásárlókra kiróható ötezer forintos bírságösszeg.
A járvány elveszi a magyar sport egyik dicsőségét is
A 2021-es Giro d'Italia várhatóan teljes egészében Olaszországban zajlik majd az országúti kerékpáros viadal versenyigazgatója szerint.
Éjszakai zavargásokká fajult több olaszországi tiltakozás
A kormánykoalíciót is kezdi megviselni a koronavírus-járvány második hulláma.
Rengeteg bizonytalanságot szül a járvány a karácsony körül
Lesz felfutás az őszi Black Friday akciókon és a karácsony előtt is a kiskereskedelemben, de a járványhelyzet miatt sok a bizonytalanság – mondta az InfoRádiónak az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Rekordra ugrott a koronavírus miatt elhunytak száma Magyarországon
2079 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (Covid-19). Egy nap alatt 289-cel nőtt a kórházban ápoltak száma, ez is hirtelen emelkedés.
Éjszakai kijárási tilalmat vezetnek be Csehországban
Tovább szigorodnak a kiskereskedelmet és a vendéglátóipart érintő eddigi korlátozások is.
Már segítséget kérnek a BKV-sofőrök a maszktagadó utasok miatt
A buszvezetők mögötti helyek lezárását, a sofőrök fizikai elkülönítését kéri a szakszervezet a maszkviselésből fakadó konfliktusok miatt.
Bezárnak a szórakozóhelyek éjszakára Oroszországban
Oroszországban szerdától este 11 és reggel hat óra között nem lehetnek nyitva a showműsoros szórakozóhelyek és az éttermek a járványhelyzet súlyosbodása miatt, ezt kedden rendelte el Anna Popova, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet vezetője – írja az MTI. Emellett előírta a kötelező maszkviseletet minden olyan helyen, ahol legkevesebb 50 ember tartózkodik, továbbá a tömegközlekedési eszközökön, a liftekben és a parkolókban is. A Roszpotrebnadzor az eddiginél szigorúbb fertőtlenítést írt elő a tömegközeledési eszközökön, az üzletekben, az éttermekben, a színházakban és más nyilvános helyeken, valamint elrendelte a 65 évnél idősebbek és a krónikus betegek fokozottabb védelmét is. Oroszországban az igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma az elmúlt napon 16 550-nel 1 547 774-re emelkedett a kedden közzétett hivatalos adatok szerint. A terjedés mértéke 1,1 százalékos, az új esetek 26,4 százaléka tünetmentes. Az aktív esetek száma az elmúlt egy nap alatt 3386-tal 362 245-re nőtt. A halálos áldozatoké 320-szal – ez a legmagasabb napi halálozási adat a járvány kezdete óta – 26 598-ra, a felépülteké pedig 12 884-gyel 1 158 940-re emelkedett.
A védőoltás ingyenességéről döntött a japán kormány
A japán kormány kedden elfogadta a koronavírus elleni vakcina ingyenessé tételét biztosító törvénymódosítást, a tokiói kormány azt szeretné, ha a parlament még a jelenlegi, december 5-éig tartó ülésszakban elfogadná a módosítást. Szuga Josihide japán miniszterelnök korábban azt ígérte, hogy a japán állampolgárok jövőre ingyenesen juthatnak hozzá a koronavírus elleni oltóanyaghoz. A kabinet 671,4 milliárd jent (körülbelül kétezer milliárd forintot) jelölt ki erre a célra. Tokió az AstraZeneca brit és a Pfizer amerikai gyógyszergyárral kötött megállapodást, és mindkét cégtől 120 millió adag oltóanyagot kap majd, ha meglesz a kész vakcina. Emellett a Moderna amerikai gyógyszergyárral folytat tárgyalásokat további 40 millió adag oltóanyagról. A japán kormány szeretne hazai fejlesztésű oltóanyagot is, de a helyi vállalatok még a klinikai kutatások kezdeti szakaszában vannak. A tokiói kabinet egy másik törvényt is elfogadott, amely lehetővé tenné, hogy 2021 februárja után is karanténba helyezhessék a pozitív vírusteszttel rendelkezőket. A japán kormány idén februárban hozott egy hasonló célú, de mindössze egy évig hatályos döntést. Japánban eddig 97 552 fertőzöttje és 1723 halálos áldozata van a koronavírusnak a Johns Hopkins egyetem keddi összesítése szerint.
Müller Cecília: egyelőre nem látjuk a járvány platóját
A járvány második szakaszának intenzíven felszálló szakaszában vagyunk – közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi tájékoztatóján. Folyamatosan kényszerülnek szigorítani, és jelezte, a kontaktusok számának csökkentése érdekében le kell mondani a nem halaszthatatlan programokról.
Azt is vizsgálják, milyen természetes anyagokkal lehetne az immunrendszert erősíteni ahhoz, hogy fel tudja venni a küzdelmet a vírussal.
A munkahelyvédelmi támogatások visszavezetését akarják a vállalkozók
Augusztus végéig lehetett igényelni a csökkentett munkaidő bevezetéséhez kötött állami keresetkiegészítést, meghosszabbítását a kormány nem tartotta indokoltnak. Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerint viszont biztonságot adna.
Feldman Zsolt: a magyar élelmiszeripar a járvány idején is válságálló maradt
A szektor a koronavírus által meghatározott időszakban is növekedni tudott – mondta Feldmann Zsolt az InfoRádió Aréna című műsorában. Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerint lerövidülnek majd az ellátási láncok, és az a cél, hogy minél több termékből, minél tovább önellátó lehessen az ország.
Több mint 200 koronavírusos eset egy szociális intézményben
Többeket kórházban kezelnek és a dolgozók közül 54 ember fertőződött meg.
Négy pedagógus vesztete már életét koronavírus-fertőzés miatt
A Pedagógusok Szakszervezete a honlapján közölte a számot, a Klebelsberg Központ nem vezet nyilvántartást az áldozatokról.
Koronavírusban elhunyt a Szomszédokból is ismert színész
Kelemen Csaba 65 éves volt.
Vidnyányszky Attila fertőzött
Elkapta a koronavírust a magyar színházi életben sok vezető posztot betöltő Kossuth-díjas rendező-igazgató.
Nem tud kiállni a Szeged a Flensburg ellen
Koronavírusos megbetegedések miatt megint karanténba került a Szeged férfi kézilabdacsapata és szakmai stábja.
Megkezdődött a második orosz vakcina gyártása
Több gyógyszergyárban már készül a novoszibirszki Vektor kutatóközpont által kifejlesztett második orosz vakcina, az EpiVacCorona. Eközben az első és a második Covid-19 elleni oltóanyag tömeges tesztelése még nem zárult le.
Eldőlt: lezárás helyett országos tesztelés vár a szlovákokra
A központi válságstáb döntése értelmében a hétvégén országos koronavírus-tesztelés lesz Szlovákiában – jelentette be Igor Matovič szlovák miniszterelnök. A védelmi tárcavezető pedig megerősítette, több ország is jelezte, hogy segítséget nyújt Szlovákiának a tesztelés lebonyolításához, felszerelést és szükség esetén egészségügyi szakembereket is küldenének.
A koronavírus elérte a magyar autósport csúcsszervezetét
Pozitív lett a koronavírustesztje Oláh Gyárfásnak, a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ) elnökének. A sportvezetőnek enyhe tünetei vannak és szombat óta házi karanténban van.
Koronavírusos egy pesti polgármester is
Facebook-oldalán jelentette be koronavírustesztje eredményét.
Merkely Béla elárulta, hogy miért nagyon optimista
A remdesivirrel kezelt betegek állapotáról beszélt a rektor.
Komoly lépéseket vár a orvosi kamara a járvány megfékezése érdekében
Több javaslatot is megfogalmazott a szervezet, többek között újra bevezetnék vásárlási idősávot.
Bolgár zár
Bulgáriában bezárják a felsőoktatási intézményeket és az éjszakai szórakozóhelyeket a koronavírusos esetek elszaporodása miatt - jelentette be kedden az egészségügyi minisztérium Szófiában. A tárca tájékoztatása szerint a főiskolák és egyetemek október 29-étől legalább két hétre távoktatásra állnak át. A bolgár egészségügyi minisztérium emellett elrendelte, hogy a sportrendezvényeket nézők nélkül kell megtartani, illetve az egyes mozik és színházak legfeljebb 30 százalékos telítettséggel folytathatják működésüket november 12-ig. Az éttermekre vonatkozó szabályokon is szigorítottak, ezentúl legfeljebb hatan ülhetnek egy asztalnál. A legfrissebb adatok szerint a mintegy 7 milliós balkáni országban az utóbbi 24 órában rekord mértékben, 2243-mal 40 143-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma, akik közül 1146-an meghaltak a kórban. (MTI)
Az osztrák külügyér visszatér
A koronavírus-fertőzésből meggyógyult Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter szerdán már visszatérhet hivatalába - közölte az osztrák külügyi tárca kedden. A tájékoztatás szerint a miniszter elhagyhatja az otthoni karantént, miután a hét elején egy újabb teszten esett át. Az osztrák külügyminisztérium szóvivője szerint Schallenberg szervezetében október 17-én mutatták ki a vírust. Hozzáfűzte, hogy ezt követően nem jelentkeztek nála tünetek és ennek megfelelően nem szorult kezelésre. A korábbi tájékoztatás szerint a tárcavezető "feltehetően" az EU-tagállamok külügyminisztereinek luxemburgi találkozóján kaphatta el a fertőzést. Ausztriában eddig 86 102 az azonosított fertőzöttek száma, akik közül 1005-en hunytak el a kórban. A gyógyultak száma 60 308. (MTI)
Mexikó napokig gyászolja halottait
Háromnapos nemzeti gyászt hirdetnek október 31-ével Mexikóban a koronavírus-járvány halálos áldozatai miatt - jelentette be kedden mexikói elnök. "Rendeletben fogom kezdeményezni, hogy országos gyászt hirdessünk szombatra, vasárnapra és hétfőre" - mondta sajtótájékoztatóján Andrés Manuel López Obrador, hozzátéve, hogy a járvány sok fájdalmat okozott, elhunyt számos ember, ismerősök és barátok. Mexikóban augusztus közepén hirdettek - akkor 30 napos - gyászt a járvány halálos áldozatai miatt. A latin-amerikai ország egészségügyi minisztériuma szerint a járvány februári megjelenése óta 895 326 fertőzöttet regisztráltak, akik közül 89 171-en vesztették életüket a betegség szövődményeiben. A gyógyultak száma 760 259. (MTI)
Nápoly, Milánó: ekkora a baj
A lombardiai sürgősségi osztályok vezetője a tízmilliós tartomány azonnali lezárását sürgette a kórházak telítettsége miatt kedden, miközben a kormány ötmilliárd eurót különített el a korlátozásoktól sújtott vendéglátás megsegítésére. Guido Bertolini, a lombardiai kórházak sürgősségi osztályainak vezetője úgy vélte, szükségessé vált a régió azonnali lezárása, minden tevékenység leállításával, ahogy az márciusban is történt. Giuseppe Sala milánói polgármester kijelentette, a döntést a következő két hétben hoznák meg, ha a helyzet tovább rosszabbodik. A járványterjedés ismételt gócpontjának számító Lombardiában regisztrálták ismét a legtöbb új beteget, több mint ötezret egy nap alatt. Második helyen Campania tartomány áll, napi majdnem háromezer esettel. Walter Ricciardi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a római egészségügyi tárca szakértője kijelentette, Milánót és Nápolyt azonnal le kell zárni. Ezekben terjed a leggyorsabban a betegség: Milánóban a munkakapcsolatok sűrűsége, Nápolyban az intenzív társadalmi élet miatt. A "legfertőzöttebb" városok között tartják számon Genovát is. Országosan egy nap alatt 21 994 új fertőzöttet szűrtek, 221 beteg halt meg. Az aktív betegek száma meghaladja a 255 ezret, a halottaké elérte a 37 700-at, kórházban majdnem 14 ezren vannak, több mint 1400-an intenzív osztályon. Az intenzív osztályok kevesebb mint hétszáz beteget tudnak még fogadni a nem Covid-19 betegekkel együtt. A halottak száma és az intenzív osztályra egy nap alatt bekerült 127 beteg a járvány terjedésének kezdeti, március eleji időszakát idézi. A húsz olasz tartományból nyolc lépte túl az egészségügyi veszélyességi szintet. A Közegészségügyi Intézet (Iss) az idős korosztály védelmét hangsúlyozta megjegyezve, hogy a lakosság egynegyede hatvanöt év feletti. Hétfőtől lépett életbe a vendéglátóipart sújtó korlátozás, amelynek értelmében a bároknak, presszóknak, éttermeknek este hat órakor be kell zárniuk. Az intézkedések nyomatékosítására Rómában például éjszakára lezárják az ismertebb tereket is, hogy a fiatalok ne tudjanak összegyűlni. A kormány kedden ötmilliárd eurós csomagot fogadott el a vendéglátás támogatására: a vendéglátóhelyeket március előtti bevételük legalább százötven százalékkal növelt összegével támogatják, de maximum százötvenezer euróig. Havi ezer euróra emelték az idegenforgalomban, valamint a kulturális ágazatban munka nélkül maradtak támogatását. Január 31-ig befagyasztották az elbocsátásokat. Claudio Muti karmester kijelentésére, miszerint a színházak és koncertérmek bezárása miatt Olaszország zene nélkül szegényebb lesz, Giuseppe Conte miniszterelnök nyílt levélben válaszolt, azt hangoztatta, hogy a korlátozások elengedhetetlenek. A 330 ezer olasz vendéglátós szerdán országos megmozdulást tart: a milánói dóm előtti teret rakják tele üres tányérokkal. Pénteken a színészek vonulnak utcára. A Milánóban és Torinóban hétfő éjjel kirobbant zavargások miatt harminchárom embert vettek őrizetbe, köztük tizenhárom kiskorút. Augusto Zampini atya, Vatikánváros járványfelelőse bejelentette, hogy a svájci gárdisták tizenhárom tagja bizonyult fertőzöttnek. Azt mondta, Ferenc pápa egy hete minden eseményen viseli a szájmaszkot. (MTI)
Durvul a francia szigor
Emmanuel Macron francia államfő szerda este élő televíziós beszédben újabb korlátozásokat jelent be a koronavírus-járvány fokozódó terjedése miatt, ami sajtóértesülések szerint akár négy hétig tartó országos karantén is lehet. Az egészségügyi tárca kedd este közzétett adatai szerint az elmúlt 24 órában 523-mal 35 541-re emelkedett a Covid-19 fertőzésben elhunytak száma az előző napi 266 és az azt megelőző 258 után. A köztársasági elnök múlt héten még azt mondta, hogy meg kell várni a franciák kétharmadára kiterjesztett éjszakai kijárási tilalom hatását a kórházi ellátórendszerre, és csak utána, leghamarabb csütörtökön dönt a kormány arról, hogy szükség van-e újabb szigorításokra. Az elmúlt napokban azonban olyan jelentősen megugrott minden járványmutató, hogy az államfő már kedd délelőtt összehívta a védelmi tanács ülését az illetékes miniszterek és tudományos szakemberek részvételével. Kormányzati források közölték, hogy a szerdai kormányülést megelőzően a védelmi tanács újabb ülésén születhet meg a végső döntés a várhatóan "népszerűtlen" korlátozásokról. Jean Castex miniszterelnök jelezte, hogy "elengedhetetlenek az újabb intézkedések" a járvány terjedésének megfékezésére. Hozzátette, hogy a kormány csütörtökön a parlament elé viszi javaslatát. A kiszivárogtatások szerint a lehetséges forgatókönyvekből az elnöki hivatal az országos karantént részesíti előnyben, amely ugyanakkor kevésbé lesz szigorú, mint tavasszal. Szó van ugyanakkor az éjszakai kijárási tilalom esti 9 órai kezdésének előrehozásáról este 7 órára, és hétvégi karantén bevezetéséről is. Az iskolák november 2-i újranyitása a jelenleg még tartó őszi szünet után mindenestre kérdésessé vált. Jean-Francois Delfraissy, a kormány mellett működő tudományos tanács vezetője hétfőn már jelezte, hogy az újbóli általános karantén egyre inkább elkerülhetetlennek látszik a koronavírus-járvány "brutális" második hulláma miatt, amely az elsőnél is erősebbnek ígérkezik. Az elmúlt 24 órában 33 417 új estet tártak fel a hatóságok, a hétfői 26 771 és a vasárnapi több mint 50 ezres rekord után. Aggodalomra ad okot az is, hogy hirtelen emelkedik a kórházba kerülők száma. Jelenleg 18 955 fertőzött szorul kórházi ellátásra, közülük 2909-an vannak intenzív ágyakon, számuk 431-gyel emelkedett hétfő óta. Az országban rendelkezésre álló 5800 intenzív ágy több mint felén koronavírusos betegek fekszenek, a déli országrészben 90, a fővárosban 75 százalék az arány. A munkáltatói szervezetek szerint a tavaszihoz hasonló újabb országos karantén gazdasági összeomláshoz vezethet. "Ha teljes leállás lesz, mint márciusban, akkor a francia gazdaság olyan összeomlása felé tartunk, amelyből lehet, hogy nem is tudunk majd talpra állni" - mondta Geoffroy Roux de Bézieux, a legnagyobb munkáltatói szervezet, a MEDEF vezetője. (MTI)