Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a Magyar Nemzet megkeresésére a koronavírus-járvány újabb felfutását megelőző időszakhoz hasonlóan továbbra is úgy fogalmazott, óvatos optimizmussal tekint a jövőre. Kiemelte: ágazatonként és vállalkozásonként ugyan eltérően, de több területen látható egy felfutási időszak. Ugyanakkor a legtöbb szereplőnek még nem sikerült ledolgoznia a járvány első hulláma alatti kiesést.
„Összességében továbbra is a bizonytalanság a legmeghatározóbb a piaci szereplők körében. Senki sem tudja, hogy pontosan mikor lassul a járvány terjedése, szükség lesz-e néhány külföldi ország mintájára néhány hetes újabb leállásra, valamint az is nagy kérdés, mi következik a második hullám után” – mutatott rá a bizonytalanság hátterére Perlusz László.
Hangsúlyozta:
a bizonytalanságot érdemben csökkentené, ha a kormány újra elérhetővé tenné a munkahelyvédelmi bértámogatást.
A Kurzarbeitként is emlegetett bértámogatást augusztus utolsó napjáig lehetett igényelni. A csökkentett munkaidő bevezetéséhez kötött állami keresetkiegészítés meghosszabbítását a kormány nem tartotta indokoltnak. Azok a munkaadók és munkavállalók, akik augusztus 31-ig igénybe vették a bértámogatást, év végéig élhetnek a lehetőséggel.
Perlusz László elismerte, valóban nincs szó arról, hogy tömegesen igénybe vették volna a cégek és a dolgozók a munkahelyvédelmi bértámogatást, ugyanakkor a lehetőséggel csökkenthető a vállalkozások bizonytalansága.
A főtitkár felidézte: jelenleg a cégek többsége a tervezés időszakában van. Ennek része, hogy sok helyen év végéig dől el, megtartják-e a vállalkozások a munkavállalóikat vagy elbocsátásokba kezdenek.
Jelenleg nincs elbocsátási hullám,
egyelőre mindenki kivár, de végesek az erőforrások.
Perlusz László kiemelte: rendszeresek az egyeztetések a kormányzat és a munkáltatói képviseletek között. A VOSZ következetesen azt kéri a kormánytól, nyissák meg újra a munkahelyvédelmi támogatások igénylésének lehetőségét.
A VOSZ főtitkára kiemelte: a munkahelyteremtő támogatások vagy a beruházásokat ösztönző állami segítség fontos eszközei a gazdaság talpra állításának. A bizonytalanság a járványhelyzet miatt várhatóan nem csökken, ám mérsékelhető azzal, ha minél szélesebb körben elérhetővé teszi a kormány a támogatásokat. Ezzel némileg növelve a biztonságérzetét azoknak a cégeknek is, amelyeknek egyelőre nincs szükségük állami szerepvállalásra.