eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: YouTube

Olyan gyalogsági páncélosaink lehetnek, mint még senkinek

A német(-magyar-cseh) Hiúzt az Egyesült Államok hadserege is kinézte magának a most elérhető legmodernebb járműből.

A német-magyar-cseh hadipari együttműködés egyik kiváló példája a Hiúz fantázianevű gyalogsági harcjármű gyártása mindhárom ország részére - mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa, Csiki Varga Tamás.

"A német hadiipar leginkább világszínvonalú, csúcstechnikai eleme ez, olyannyira, hogy a fejlesztést követően 2016-ban volt még csak a bemutatója magának az eszköznek. Azóta több verzióban is bemutatták, legutóbb idén, és még akár az Egyesült Államok állományába is kerülhet belőle, valamint tárgyalnak Ausztráliával és Csehországgal is" - ecsetelte Csiki Varga Tamás.

Magyarország ráadásul nem csak venne ilyen Hiúzokat, hanem adott esetben gyártaná is őket.

Mind a tervezésben, mind a kivitelezésben figyelembe vették a legújabb hadi tapasztalatokat, így például a 6-8 fő szállítására is alkalmas eszköz sokkal nagyobb felületen védett páncélosan, emellett megfelelő tűzereje és mozgékonysága is megvan.

A német-magyar fejlesztési vonal egyébként egyre erősebb a beszerzések kapcsán, de ez osztrák és cseh irányba is bővül, az együttműködés pedig egyre mélyebb és integráltabb - mondta Csiki Varga Tamás. A három ország egyre mélyebben működik együtt – a Leopárd II-es harckocsi terén is például, hiszen ha mindhárom haderő rendszeresíti majd, akkor a közös működtetés, logisztika komoly további, költséghatékonysági előnyt is jelenthet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×