eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Nyitókép: Pixabay

Megfizethető lakásokat ígér a rozsdaövezetek helyére a kormány, itt vannak a részletek

A III., IX., XI. és XIII. kerületben létesülhetnek először elérhető árú, bérleti díjú, egykori rozsdaövezetben épített új lakások. Már felelőse is van a több ezer hektárt érintő program megnyitásának.

Korábbi kormányzati nyilatkozatokból már felsejlett a szándék a rozsdaövezetek állami rehabilitációjával kapcsolatban, azonban Fürjes Balázs Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár az operatív törzs szerdai tájékoztatóján bejelentette: a kormány elfogadta a rozsdaövezeti területeken elérhető árú új lakások építését ösztönző városi otthonteremtési programot, azaz új, elérhető árú és bérleti díjú otthonokat terveznek létrehozni az évtizedek óta elhanyagolt, egykori városszéli iparterületeket, barnamezős akcióterületeket hozva létre rajtuk.

Az otthonteremtésen kívüli további - illetve azt időben megelőző - cél, hogy építőipari munkahelyek jöjjenek létre, illetve legyenek megmenthetők.

A program gazdája a kormány, de a kapcsolódó törvényt az Országgyűlésnek kell jóváhagynia - az építési törvényben létre kell hozni a barnamezős akcióterület fogalmát -, és mint Fürjes Balázs tájékoztatójából kiderült, az áfatörvényt is módosítani kell hozzá, mivel

  • a rozsdaövezeti új lakások áfája 27 helyett 5 százalék lesz
  • a bérleti díj áfáját 0 százalékban határozhatják meg.

A kormány azt is kéri a parlamenttől, hogy hatalmazza fel arra, hogy az önkormányzatokkal egyeztetve meghatározza a pontos érintett területeket, amelyeken aztán egyszerűbb, gyorsabb építkezés válik lehetségessé, alaposabb területi megtisztítás után, mivel ezeken a területeken korábban ipari tevékenység zajlott, most azonban akár évtizedek óta senki nem gondoskodott róluk.

Rögtön két típusú barnamezős akcióterület is keletkezhet a törvényjavaslat értelmében:

  • azonnali rozsdaövezeti akcióterületek (az építkezések előtt nem szükséges hosszabb előkészítés)
  • közép- és hosszútávú akcióterületek (alaposabb, akár több éves előkészítést igénylő zónák)

A területek megtisztításának előzetes munkatervét Gulyás Gergely kancelláriaminiszter kapta feladatba a kormányfőtől.

Három kihívásra születhet így megoldás a kormányzati szándék szerint:

  1. elérhető árú, jó minőségű, új ingatlanok keletkeznek
  2. lépésről lépésre megvalósul a városi szégyenfoltok eltüntetése
  3. önerőből megerősödik a hazai építőipar

A most programgazdaként megnevezett Gulyás Gergely április derekán a Kormányinfón beszélt erről a tervről, miután Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az év elején kemény kritikával illette a 2014 óta zajló, szerinte csupán a kínálati oldalt erősítő lakásépítési programot. A két bejelentés között maga Fürjes Balázs is beszélt arról, hogy lengyel mintára "nem szociális alapú" bérlakásépítésbe foghatna az állam a felhagyott ipari területeken.

Szakértők közben az újlakás-építési stratégia összekötését sürgették az áfatörvény módosításának összekapcsolásával, a 27 százalékra emelése miatt ugyanis az új lakások ára a korábbiaknál és a gazdasági folyamatok által indokoltnál is megfizethetetlenebb lett.

A legnagyobb rozsdaövezetek természetesen Budapesten lehetnek, a III., a IX., a XI. és a XIII. kerület érintettségéről ITT olvashat részletesebben.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×