eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

A veszélyhelyzet végéig fenntartja a járvány miatt elrendelt rendkívüli intézkedéseket az Operatív Törzs - a nap hírei

Mégsem korlátozza a polgármesterek jogkörét a vészhelyzet idejére a kormány. Beavatkozott a jegybank, megállt a forint zuhanása és némileg korrigált az árfolyam.

A veszélyhelyzet végéig fenntartja a járvány miatt elrendelt rendkívüli intézkedéseket az Operatív Törzs. Kiss Róbert, az ügyeleti központ munkatársa hangsúlyozta: az intézkedések hozzájárulnak a fertőzés terjedésének lassításához. Müller Cecília országos tisztifőorvos közölte: újabb négy krónikus betegséggel küzdő, idős ember halt meg, így már 20 halálos áldozata van a kórnak. Az igazolt fertőzöttek száma 525-re emelkedett. Hozzátette: várhatóan a lakosság 80 százaléka fertőződhet meg.

Továbbra is az eddigiek szerint gyakorolhatják jogosítványaikat veszélyhelyzetben a polgármesterek, a kormány mégsem módosítja a szabályozást – közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. A katasztrófavédelemről szóló törvény szerint veszélyhelyzetben a települési önkormányzat képviselő-testületének, a fővárosi, megyei közgyűlésnek feladat- és hatáskörét a polgármester, illetve a főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke gyakorolja. A kabinet módosító javaslat azt írta volna elő, hogy a döntést jóvá kellett volna hagynia az illetékes védelmi bizottságnak.

Az Európai Néppárt elnöke szerint a tömörülésnek felül kell vizsgálnia eddigi álláspontját a Fidesz tagságáról. Donald Tusk a pártcsalád tagjainak írt nyílt levelében aggályosnak tartja a magyarországi járványügyi rendelkezések mértékét, és azok időkorlát nélküli bevezetését.

Nem tartja aggályosnak az adatvédelmi hatóság elnöke azt a táblázatot, amelyben a koronavírus-járványban Magyarországon elhunytak alapbetegségét is nyilvánosságra hozta az operatív törzs. Péterfalvi Attila az InfoRádiónak kiemelte: a brit nagykövethelyettes kivételével nem lehet az áldozatokat beazonosítani.

Ágazatfüggetlen intézkedéseket sürget a kormánytól a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége. A szervezet megfontolásra javasolja a rövidített munkaidő miatt kieső bérre vonatkozó támogatást, hiszen a más országokhoz hasonló megoldások alkalmazása elősegíti a versenyképességet, így elkerülhetőek lennének a tömeges elbocsátások és a munkahelyek végleges megszűnése.

A munkahelyek megőrzése érdekében államilag támogatott rövidített munkaidő bevezetését javasolja a tagállamoknak az Európai Bizottság. Ursula Von der Leyen bizottsági elnök videóüzenetében elmondta: a javaslat lényege, hogy a vállaltok annak ellenére is fizetnek alkalmazottiaknak, hogy nem nyereségesek.

A Budapest Airport vezérigazgatója szerint a járványhelyzet miatt elveszhet az útvonalhálózat egy része. Rolf Schnitzler a Facebook-oldalán közzétett levelében azt írta: jelenleg a tavalyi 72 helyett mindössze 8 város érhető el a magyar fővárosból, de ezek mindegyikén mentesítő, vagy áruszállító járat közlekedik. Hozzátette: a kínálatából 2,5 millió ülőhely-kapacitás tűnt el, és várható, hogy a Malév 2012-es csődje után felépített, 153 célállomást kínáló menetrendből több összeköttetés is elvész.

Világszerte nőtt az új típusú koronavírus fertőzöttjeinek és halottjainak száma. A Johns Hopkins Egyetem összesítése szerint a kórokozó 180 országban van jelen, eddig már több mint 44 ezer ember halálát okozta, az igazolt esetek száma megközelítette a 900 ezret. A járványtól leginkább sújtott Olaszországban meghaladta a 13 ezret az áldozatok száma.

Beavatkozott a jegybank, megállt a forint zuhanása és némileg korrigált az árfolyam. A forint szerda délután újabb történelmi mélypontra gyengült már 369 forint 59 fillért is kellett adni egy euróért. Ekkor érkezett a nemzeti bank bejelentése az egyhetes betéti eszközről, amelynek kamata 0,9 százalék, vagyis a bankközi hozamokat is túlszárnyalja. Elemzők szerint a lépés az MNB eddigi ultralaza politikájához képest szigorítást jelent, amire erősödéssel reagált a forint.

A GDP 2 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya tavaly. Ez 958 milliárd forintot jelent. Az egyenleg 2018-hoz viszonyítva GDP-arányosan 0,1 százalékponttal lett kedvezőbb – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. A bevételek és a kiadások is nőttek.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×