Az operatív törzs hétfő reggeli ülését követően a 11 órára meghirdetett sajtótájékoztatón szót kért Orbán Viktor miniszterelnök is. A tájékoztató kezdetén elmondta, döntéseket hozott az operatív törzs hétfő reggel.
"Tizenkét napja hirdettük ki a rendkívüli jogrendet, erre azért volt szükség, mert a tudósok még nem találták meg a koronavírus ellenszerét, ha megtalálják, gyógyszer akkor is csak a következő évben lesz" - mondta.
Közölte, a csoportos fertőzések szakaszában vagyunk, gyors léptekben közeledünk a tömeges fertőzések felé.
Bejelentette, biztosan sokkal nagyobb számban vannak fertőzöttek, mint ahány esetről tudni, ezért további lépéseket kell tenni.
"Van kilenc ember, aki nagyon beteg, kórházi intenzív ellátásra szorul" - tette hozzá. A hét halott családjával együttérez, imádkozik értük.
Orbán Viktor elmondta, Magyarország naponta 25 ezer maszkot gyárt, de ez a gyártókapacitás most felmegy napi 80 ezerre.
Orvosi maszkból 1 500 000 áll rendelkezésre, lélegeztetőgépből 2560
- mondta, hozzátéve, van 20 millió pár gumikesztyű is, de egymás után érkeznek a szállítmányok segédeszközökből, 10 repülőgépet vár még a kormány.
66 905 kórházi ágy van, 252 tábori kórházi ágy is bevethető még,19 431 fő orvos van, 4312 rezidens, 690 utolsó éves orvostanhallgató is rendelkezésre áll a 65 év alatti korosztályból, 65 év alatti egészségügyi szakdolgozóból pedig 150 ezer dolgozik Magyarországon - ismertette.
Orbán Viktor egy "vezénylési tervet" is megemlített, ez alapján folyik a védekezés.
Kedd reggeltől minden, intenzív ágy mellett dolgozó orvos és egészségügyi személyzet speciális maszkot kap, a többiek sebészi maszkot, ahogy a kórházba érkező betegek is az utóbbit
- mondta.
Minden érintettől kérte, tartsák be a vezénylési utasításokat.
A határokról szólva elmondta, a teherforgalom megengedett, de csak magyar állampolgárok léphetnek be az országba, az átutazók csak egy korridoron, bizonyos idő alatt haladhatnak át. "A szomszédainkat barátainknak akarjuk tudni" - mondta, utalva arra, hogy Romániától garanciákat kért a továbberesztésre.
Elmondta, a rendőrök feladata nehezedik.
"Bevethető tiszt, tiszthelyettes 65 év alatt 70 ezer fő. Fegyvertelen, de gyakorlott erő 46 ezer fő. Mindösszesen rendfenntartásra csaknem 140 ezer főt tudunk igénybe venni" - ismertette. A rendőrök végzik a karanténellenőrzést is, illetve
ha szigorodnak a kijárási szabályok,
Polgárőrből 46 573 fő van, akinek nincs fegyvere, de ők is bevethetők a rendfenntartásra.
Van még csaknem 24 ezer katona, de a tartalékosokal és a nemrég leszereltekkel együtt összesen csaknem 50 ezer ember fogható ma hadra Magyarországon - tette hozzá.
A gazdasági védekezésről szólva elmondta, új döntések vannak:
- a taxisok után több mint 80 ezer kisvállalkozás kap felmentést a kata nevű adónem megfizetése alól (a pontos felsorolás az este megjelenő kormányrendeletben)
- a március 20. előtt keletkezett kata-tartozásra haladékot adnak a veszélyhelyzet elhárulásáig
- mentességet kapnak a magyarországi médiaszolgáltatók a kieső reklámbevételek miatti adóbefizetésre
- a kilakoltatásokat, lefoglalásokat felfüggesztik a veszélyhelyzet idejére, az adótartozások behajtását is felfüggesztik
- anyasági ellátások (gyes, gyed) jogosultsága nem jár le a veszélyhelyzetben
Elmondta, 2010-ben rengeteg munkanélküli volt, akkor is felszámolták a munkanélküliséget, "most is sikerülni fog".