eur:
411.42
usd:
392.66
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay.com

MTA: még sokáig velünk lesznek a járványvédelmi korlátozások

A vakcina kifejlesztéséig hátralévő másfél évben csak a szigorú korlátozó intézkedések többszöri ismételt elrendelésével lehet elkerülni az egészségügyi rendszerek összeomlását - állítja a Magyar Tudományos Akadémia egy friss brit tanulmányra hivatkozva.

A londoni Imperial College megbízásából végzett legújabb modellszámítások a Magyarországon is meghozott szigorúbb intézkedések megalapozottságát támasztják alá - hangsúlyozza honlapján a Magyar Tudományos Akadémia. A modellszámításnak egyébként komoly szerepe volt abban, hogy a brit kormány is egyre szigorúbb intézkedéseket vezet be.

A tanulmány legfontosabb megállapítása, hogy a védőoltás kifejlesztéséig hátralévő egy-másfél évben továbbra is elsősorban a járvány elfojtására kell törekedni a szociális érintkezések korlátozásával, mert csak így tud megbirkózni az egészségügy a helyzettel.

A fertőzésszám esetleges visszaesése esetén pedig nagyon oda kell figyelni arra, hogy a karanténból és az önkéntes elszigeteltségből kijövő emberek ugyanúgy védtelenek a vírussal szemben, mint a járvány kezdetén. Vagyis addig,

amíg megszületnek az egyéb eszközök a járvány leküzdésére, a modell szerint a szigorú, mindennapi életmódunkat megváltoztató intézkedéseket újra és újra be kell vezetni - közölte az MTA.

Az akadémia által ismertetett kutatásban az Egyesült Államok és Nagy-Britannia friss demográfiai adatai segítségével felépített minitársadalommal és a vírusról rendelkezésre álló legfrissebb információk alapján modellezték a különféle szigorúságú korlátozó intézkedések hatását az egészségügyi rendszerekre és a halálozásra. Figyelembe vették azt is, hogy demokráciákban nem mindenki tartja be a korlátozó intézkedéseket.

Az új koronavírusra az eddigi statisztikák szerint az a jellemző, hogy egy olyan társadalomban, ahol nem vezetnek be semmiféle óvintézkedést, egy beteg átlagosan 2,4 embernek adja át a fertőzést. A csillapítás azt jelenti, hogy ezt az értéket lejjebb szorítják, de még 1 felett marad, vagyis a fertőzöttek és a fertőzésen átesettek összlétszáma folyamatosan nő, csak lassabb ütemben. Ez nem más, mint a közösségi médiában terjedő „lapítsd le a görbét” elgondolás.

Az elfojtás azt jelenti, hogy a kényszerintézkedések következtében annyira megritkulnak a fertőzés átadását segítő találkozások, hogy egy beteg átlagosan 1-nél kevesebb embernek adja át a fertőzést.

A kutatás szerint az olyan enyhébb intézkedések, mint a tüneteket mutató fertőzöttek és kontaktszemélyeik, illetve az idősek elkülönítése még az iskolabezárással együtt sem képes az egészségügy összeomlása nélkül érdemben csillapítani a vírus terjedését. Vagyis a szimulációk szerint szükség van a teljes társadalmat érintő, drasztikus intézkedésekre - írta az MTA.

Kiemelték azt is, hogy a tanulmány szerint

az intézkedések feloldását követően a járvány hamarosan újult erővel beindul,

a csillapítás (a jelenlegi kórházi kapacitások mellett) pedig még mindig jelentős halálozással jár.

A kutatócsoport a jelen helyzetben azt az eljárást látja követhetőnek, ha az intenzív osztályokon új koronavírus-fertőzés miatt kezeltek számának alakulása szerint „be- és kikapcsolják” a szélesebb körű rendkívüli intézkedéseket (mint a szociális távolságtartás és az iskolák bezárása).

A modellszámítások azt mutatják, hogy ilyen, szélesebb körű rendkívüli intézkedések fenntartására a vakcina elérhetőségéig hátralevő idő nagyjából kétharmadában szükség lehet.

Müller Viktor elméleti biológus szerint az így nyert időt nemcsak a vakcinafejlesztésre lehet, illetve kell fordítani, de érdemi segítséget jelent, hogy a kórházi ellátás és a tesztelés, kontaktkövetés kapacitását a járványra reagálva világszerte a lehető leggyorsabb ütemben bővítik. Emellett természetesen gőzerővel folyik az ígéretes kezdeti eredményeket mutató, egyéb célokra már engedélyezett gyógyszerek tesztelése, illetve új hatóanyagok fejlesztése is.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×