eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ülése után a Belügyminisztériumban 2020. február 24-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán A nyitóképen Müller Cecília országos tisztifőorvos

Csütörtök óta már a halottakat is tesztelni kell

Változott a kórházi eljárásrend a magyar kórházakban, gyanú esetén tesztelni kell elhunytakat és a lélegeztetett tüdőgyulladásos betegeket is. Az alapellátásban még várják a tájékoztatást.

A legtöbb kórházba szombaton eljutott - március 19-én keltezett - tisztifőorvosi utasítás szerint már minden gyanús betegtől lehet és szükséges mintát venni elhunyta után - írta a Napi.hu, amely idézte is azt.

"Az EMMI V/2404/2020/EAT iktatószámú utasítása alapján, a járványos időszakra tekintettel, a boncolások felfüggesztésre kerülnek, kivételt képeznek ez alól a törvényszéki boncolások. Azon elhunytak esetében, akiknél felmerül a Covid-19 fertőzés gyanúja, a halál beálltának megállapítása után 30 percen belül vett felső légúti, orr és torok mintákat egy mintavevő csőbe belemosva (ugyanúgy, mint a megbetegedés gyanúja esetén betegből vett minta), minta beküldhető laboratóriumi vizsgálatra. "

A lap szerint az új eljárásrend egyelőre csak a kórházakra vonatkozik, az általuk megkérdezett házorvosok bíznak abban, hogy hamarosan számukra is megszületik az irányutatás. Jelenleg ugyanis ők végzik el a halottszemlét, ha valaki az otthonában hunyt el.

Az utasítás szerint a normál boncolásokat nem kell elvégezni

- így lehet, hogy a későbbiekben pontatlanabbak lesznek a halálozási statisztikák.

A tisztifőorvos idézett rendelkezése szerint, ha Covid-19 gyanú merül fel, akkor a beküldőlapon jelezni kell, hogy a minta elhunytból származik. Amennyiben a vizsgálat eredménye pozitív, a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott eljárásrendben foglaltak szerinti intézkedéseket megteszi az illetékes népegészségügyi hatóság, ilyen a szoros kontaktok azonosítása, a megfertőződés forrásának felkutatása, ha lehetséges.

A temetésekre ebben az esetben a fertőző betegségben elhunytakra való előírások érvényesek.

Ez többek között a halottszállítást végző eszközök fertőtlenítésével, a holttestek tárolásával kapcsolatos.

A lap szerint a kórházak szombaton megkapták azt az utasítást is, hogy minden pneumónia (tüdőgyulladás) miatt lélegeztetett betegtől mintát kell venni az új fajta koronavírusra is. Vagyis most a tesztelések intenzívebbé váltak, amit az egészségügyi ellátó személyzet pozitívan értékelt.

A hivatalos tájékoztató honlap vasárnapi (március 22-i) tájékoztatása szerint újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 131-re nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Egy nap alatt 28 új esetet regisztráltak. Két további a vírust elkapó beteg meghalt, egy 65 éves és egy 75 éves magyar nő hunyt el. Az itthoni áldozatok száma ezzel hatra emelkedett. Tizenhatan távozhattak gyógyultan a Szent László Kórházból.

Vasárnap délre világszerte több mint 313 ezer fölé nőtt az igazoltan fertőzöttek száma, az elhunytaké 13 ezer fölé, a gyógyultaké 95 ezerre emelkedett.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Jelentős kihívásokkal néz szembe az utóbbi években a hazai építőipar, így talán soha nem volt még akkora jelentősége a technológiai újításoknak, mint manapság. Hol tartunk most az építőipari ciklusban? Elértük már a mélypontot vagy továbbra is lefelé tartunk? Mire számíthatunk a következő években az iparág és a technológiai újítások terén? Többek között ezekről kérdeztük Ézsiás Miklóst, a zsaluzatokkal, állványzatokkal és mérnöki szolgáltatásokkal foglalkozó PERI Magyarország ügyvezető igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×