Egyre rendszeresebbé és nagyobb mennyiségűvé vált a külföldről érkező kommunális hulladékszennyezés a Felső-Tisza vidék folyóin. Elsősorban a Tisza Ukrajna alatti szakaszára gondolok, mivel itt a hullámtéren illegálisan elhelyezett szemetet a kisebb árhullámok is képesek magukkal sodorni, és ezért volt szükség a hulladékmentesítő munkagép-láncra - mondta az InfoRádiónak Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
A vízügy több mint egymilliárd forintért vásárolt a meder megtisztításához szükséges eszközöket,
többek között uszályokat, markológépeket, de a beruházás keretében több hajót is felújítottak. Utóbbiak segítségével tudják részlegesen elzárni a medret, amivel a part felé terelhetik a vízzel érkező hulladékot, és így a markológépek ki tudják azt emelni - ismertette a folyótakarítás folyamatát a szóvivő.
A hét elejére kisebb árhullámot várt a vízügy a Tiszán A szóvivő szerint egyébként ez pont olyan nagyságú árhullám volt, ami még készültségi fokozatot nem igényel, de több méteres vízszint emelkedéssel jár. Mint mondta, a második legnagyobb folyónkon is nagyon kevés volt a víz a mederben az elmúlt hetekben, ezért az ártéren lévő szemetet mind fel is kapta és hozta az árhullám.
A kamerarendszeren már február 3-án kora reggel látták a szakemberek, hogy elég komoly mennyiségű PET-palack és egyéb szennyezés érkezik erre a szakaszra - mondta Siklós Gabriella. Ezért hétfőn délután beüzemelték a rendszert.
Hétfő este és kedd este között emelték ki a legtöbb hulladékot a folyóból, mivel ilyenkor rendszerint az árhullám eleje hozza a legtöbb szemetet. Az eddigi tapasztalatok szerint hibátlanul működik a rendszer - mondta Siklós Gabriella.
Összegzése szerint
szerda reggelig 250 köbméter, vagyis nagyjából 74 tonna vegyes PET és kommunális hulladék továbbúszását akadályozták meg a vízügy szakemberei.
A kiemelt hulladékot a helyszínen szétválogatják és különböző gyűjtőhelyekre viszik.