eur:
411.71
usd:
395.25
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Diákok játszanak a tanteremben a nyíregyházi Zelk Zoltán Angol és Német Kéttannyelvű Iskolában a nyári szünet előtti utolsó tanítási napon, 2018. június 15-én. Ezen a napon véget ér a 2017/18-as tanév és megkezdődik a két és fél hónapos nyári vakáció.
Nyitókép: MTI Fotó: Balázs Attila

Bartus Gábor: a pedagógusügyet akkor is meg kell oldani, ha nem hoz sok szavazatot

Az oktatás minőségét alapvetően a pedagógusok határozzák meg - hívta fel a figyelmet az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára.

Figyelemmel kell lenni az átlagbérek és a pedagógusbérek egymáshoz való viszonyára - vélekedett az InfoRádió Aréna című műsorában Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára.

"Az az érdekes, hogy az átlagbértől milyen messze van a pedagógusbér. A helyzet az, hogy

nincsenek közelebb az átlagbérhez a pedagógusbérek most, mint 2010-ben voltak. Nagyon messze vannak"

- mondta Bartus Gábor.

Ennek szerinte súlyos következményei vannak.

"Az oktatás kimenete tulajdonképpen, ha nagyon lecsupaszítom a képet, attól függ, milyen az oktatás mennyiségi és minőségi viszonya. Mennyiségileg az a kérdés, hogy hány évet töltünk az oktatásban; itt is van lemaradásunk. Ha a V4-eket nézzük, akkor Csehország és Lengyelország az utóbbi néhány évben két évben vert ránk az oktatásban eltöltött átlagos idő tekintetében. A másik a minőség:

lehetnek digitális táblák, még jobb tankönyvek, de az oktatás minőségét alapvetően a pedagógus határozza meg"

- vélekedett.

A jelenlegi alacsony pedagógusbérekkel viszont Magyarországon esély sincs a tudástőke érdemi bővítésére - figyelmeztetett a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára.

"Ha nem nő a tudástőkénk, számos más területen továbbra is hátrányban leszünk, egyrészt a munkatermelékenység területén, másrészt a tekintetben, hogy a környezettudatosságot mennyire lehet terjeszteni; ez összefügg az iskolázottsággal, a tudással.

A demográfiai fogyásunkat sem fogjuk tudni érdemben ellensúlyozni a munkatermelékenység növekedésével."

Mindezek miatt Bartus Gábor szerint fontos feladat, hogy politikusok és nem politikusok közösen kitalálják, hogy bár a pedagógusok ügye nem hoz sok szavazatot, mégis hogyan lehetne lényeges változtatásokat megvalósítani a közoktatásban.

A teljes beszélgetést alább meghallgattatja, megtekintheti.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×