eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
A Magyar Barlangi Mentőszolgálat mentést végez a budapesti Ferenc-hegyi-barlangban 2019.12.14-én.
Nyitókép: Magyar Barlangi Mentőszolgálat / Kovács Márton

Súlyosan megsérült egy ember a Ferenc-hegyi-barlangban

Órákon keresztül, többszöri orvosi vizsgálattal mentettek egy, a Mátyás-hegyi-barlangban megsérült férfit. Ahhoz, hogy a sérültet a felszínre lehessen hozni, a barlangi mentőknek több helyen is tágítaniuk kellett a barlang járatait.

Egy balesetben súlyos sérüléseket szenvedett december 14-én egy, a harmincas éveiben járó barlangtúrázó a budapesti Ferenc-hegyi-barlangban. Kimentésére a Magyar Barlangi Mentőszolgálat 27 fővel vonult a helyszínre.

Az orvosi csapat a helyszínen ellátta a sérültet, szállítható állapotba hozta, majd speciális mentőhordágyon mintegy 5 óra alatt a felszínre juttatta és éjfél után átadta az Országos Mentőszolgálat kiérkező egységének - olvasható a barlangi mentők honlapján.

Felelős döntésekre volt szükség

A Ferenc-hegyi-barlangban szombaton megsérült férfi egy hétfős csoporttal, túravezetők irányításával ereszkedett le a kiépítetlen, helyenként nehezen járható barlangba. Nem volt tapasztalt barlangi túrázó.

Mászás közben egy kitört lépés miatt kifordult a lába, és elesve vállsérülést szenvedett.

Túravezetői ekkor értesítették a mentőszolgálatot.

A hasadékjellegű járatok alján kézről-kézre lehet csak adogatni a hordágyat (fotó: Magyar Barlangi Mentőszolgálat / Kovács Márton)
A hasadékjellegű járatok alján kézről-kézre lehet csak adogatni a hordágyat (fotó: Magyar Barlangi Mentőszolgálat / Kovács Márton)

A baleset a barlang keleti részében, az "Új-részben" a III. számú DK-i főhasadékában történt, a bejárattól mintegy 300 méter távolságra. A labirintusszerű barlang ezen szakasza szűk járatokkal és kuszodákkal tarkított, nagyon nehezen és lassan járható.

A Ferenc-hegyi-barlang térképe, piros körrel jelölve a baleset helyszínét, kék téglalap a bejárat helyét mutatja. A barlang 6700 méter hosszú labirintus (forrás: Magyar Barlangi Mentőszolgálat)
A Ferenc-hegyi-barlang térképe, piros körrel jelölve a baleset helyszínét, kék téglalap a bejárat helyét mutatja. A barlang 6700 méter hosszú labirintus (forrás: Magyar Barlangi Mentőszolgálat)

Ahhoz, hogy a sérültet a felszínre lehessen hozni, a barlangi mentőknek több helyen is tágítaniuk kellett a barlang járatait.

A hosszú mentés során elsőként a fiatalember sérült vállát rögzítették, és erős fájdalomcsillapítás mellett kezdték meg szállítását.

"Ilyen szituációban a hordágyat a járatokban a barlangi mentőink hol kézről-kézre adogatva juttatták előre, hol segítve, húzókötéllel transzportálták. Számos helyen előfordult, hogy a hordágy alá egy gödörbe, vagy a hasadék alsó szűk részébe valakinek be kellett feküdni, hogy a háta legyen egyvonalban a talajjal, így testével kitöltve a mélyedést, rajta lehessen a hordágyat áthúzni. Máshol a szállítóútvonal feletti poziciókból kell kiemelni a bajbajutottat a hasadék felső, tágasabb zónájába.

Mindeközben az "előörsök" a járattágító-mentőcsoportok azon dolgoztak, hogy a legszűkebb helyeken a járatokat szélesítsék, hogy átférjen a hordágyban odaérkező sérült".

A mentés az I. számú főhasadékban. Ez ránézésre nem különbözik a hármas főhasadéktól, ezért is könnyű eltévedni ebben a barlangban (Magyar Barlangi Mentőszolgálat / Kovács Márton)
A mentés az I. számú főhasadékban. Ez ránézésre nem különbözik a hármas főhasadéktól, ezért is könnyű eltévedni ebben a barlangban (Magyar Barlangi Mentőszolgálat / Kovács Márton)

A mentés során voltak olyan szűk helyek, melyek megfelelő kitágítása órákat vett volna igénybe, és jelentős természetvédelmi érdekek is sérültek volna a járattágítás során: az évszázezredek alatt kialakult, már nem aktív kristályok tömegét kellett volna bontóeszközökkel elpusztítani.

Ilyen helyzetben a mentésvezetésnek mérlegelnie kellett, így pár alkalommal rövid szakaszokon a sérültet ki kellett venni a hordágyból,

és (mivel "szerencsére" "csak" a válla sérült, a lábai épek voltak) segítséggel át tudták juttatni őt mentőbeülőben a túloldalra. Összességében így sokkal hamarabb, a barlang ezen szakaszainak károsodása nélkül megoldhatóak voltak bizonyos szituációk.

A szállítás szakaszosan történt, a köztük lévő megállóhelyeken orvosi vizsgálat és ellátás zajlott, hiszen többször kellett útközben a beteg állapotát monitorozni,

vitális paramétereit mérni, illetve újabb adag fájdalomcsillapítót adni. A mentés több órán át zajlott.

Felhúzás a bejárati aknában, kötéltechnika alkalmazásával (Magyar Barlangi Mentőszolgálat / Kovács Márton)
Felhúzás a bejárati aknában, kötéltechnika alkalmazásával (Magyar Barlangi Mentőszolgálat / Kovács Márton)

Éjfél előtt pár perccel sikerült a sérülttel a legnehezebb szakaszokat leküzdve a bejárati részbe eljutni, ahonnan már közel volt a felszín.

  • A Ferenc-hegyi-barlang barlangász szemmel is technikás barlang, a járatok javarészt nehezen járhatóak, hosszú kuszodák és kitett mászások jellemzik, leginkább tapasztalt barlangászok látogatják.
  • A Budapest II. kerületében, a Hármashatár-hegyhez tartozó Ferenc-hegyben nyíló barlang egyike hazánk fokozottan védett barlangjainak, látogatásához a Dunai-Ipoly Nemzeti Park előzetes engedélye szükséges.
  • Évente körülbelül 500 barlangi túrázó jut el ide.

Néhány napja is történt egy baleset: december 10-én a Magyar Barlangi Mentőszolgálat egy lábsérült nőt mentett ki a Mátyás-hegyi-barlangból.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×