"Képviselő úr, kénytelen leszek figyelmeztetni önt, hogy ennek meg lesz a következménye" – Kövér László, az Országgyűlés fideszes elnöke reagált így múlt héten hétfőn Hadházy Ákos független képviselő akciójára.
"Ne csináljanak cirkuszt a parlamentből. Aki erre nem képes, az forduljon szakemberhez segítségéért"
– folytatta később a házelnök.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára ezekkel a szavakkal kommentálta a példátlan esetet: "Nem tudnak annyira provokálni, hogy mi ne szeretnénk ennél jobban a hazánkat. Folytatjuk azt a munkát, amellyel megbíztak minket, amíg a választók erre felhatalmazást adnak."
"Arra akartam felhívni a figyelmet, hogy ma már nem tudunk hol érvelni – adta tettére a magyarázatot Hadházy Ákos az ATV-ben. – El kell azon gondolkodni, hogy van-e annak értelme, hogy ott vagyunk. Hogy
van-e értelme, hogy eljátsszuk, hogy demokrácia van?
– tette hozzá a független képviselő, aki szerint az "önmaguk szervezését és a propaganda leküzdését" a parlamenten kívül lehet megtenni.
A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté múlt héten anarchista fajankónak minősítette Hadházyt, hétfőn pedig egy egész napirend előtti felszólalást szentelt a független képviselő botrányának. Két javaslattal élt.
"Az egyik az, hogy a fegyelmi szabályokra vonatkozó passzusokat szigorítsuk, ez az önök érdeke is, a másik az, hogy Hadházy Ákos távozzon a Magyar Országgyűlésből – fogalmazott a frakcióvezető, aki az érvei között említette, hogy a független képviselő az eskütétele óta nem vett részt a munkában, amikor meg egyetlen egyszer megjelent az ülésteremben, akkor trágár feliratot tartott fel, megzavarandó a miniszterelnök beszédét.
Hadházy Ákost vélhetően fizetésmegvonással sújtják, csak az a kérdés, hogy mekkora összegűvel. Amennyiben azt állapítják meg, hogy az Országgyűlésről szóló törvény 49. paragrafusát sértette meg, vagyis
olyasmit tett, ami ártott a parlament méltóságának és rendjének,
akkor valószínűleg a tiszteletdíja egyharmadát veszik el tőle. Ha viszont a jogszabály 50. paragrafusában foglalt
erőszakos fellépést
is rábizonyítják, akkor szinte biztos, hogy egyhavi jövedelmétől fog búcsút venni, hasonlóan azokhoz az ellenzékiekhez, akik decemberben a Munka törvénykönyvének módosítása ellen tiltakoztak az ülésteremben.
Mindazonáltal nem kizárt, hogy megvizsgálják az ellene fellépő fideszesek eljárását is, akiknek szintén be kell tartaniuk ezeket a rendelkezéseket, tehát nem alkalmazhatnak erőszakot, vagy nem fenyegethetnek azzal.