eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Tarlós István főpolgármester (b2) és Karácsony Gergely, Zugló polgármestere (b3) a Fővárosi Közgyűlés ülésén a Városháza dísztermében 2017. április 5-én. A közgyűlés döntött a római-parti védmű Duna-part menti nyomvonalon történő megépítéséről.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Századvég: az ellenzéki szavazók zöme sem hisz az ellenzéki győzelemben

A közelgő önkormányzati választások kapcsán a Századvég megvizsgálta, hogy a budapestiek hogyan vélekednek Tarlós Istvánról és az ellenzéki főpolgármester-aspiránsokról. A kutatás kitért arra is, hogy a választók hogyan látják az egyes jelöltek esélyeit az októberi választáson, valamint hogyan értékelik Tarlós István és Karácsony Gergely politikai kvalitásait.

A megkérdezettek többsége (53 százaléka) pozitív véleménnyel van Tarlós Istvánról, 44 százalékuk nyilatkozott ettől eltérően. Megállapítható, hogy a budapesti választók a jelenlegi főpolgármestert integratív politikai karakternek tartják, aki ezáltal

nem pusztán a jobboldali érzelmű szavazók körében tett szert népszerűségre.

A választók továbbá értékelik az eredményes városvezetést: a budapestiek 57 százaléka elégedett Tarlós főpolgármesteri tevékenységével, és csupán 42 százalékuk vélekedik negatívan a városvezető munkájáról.

Ezzel szemben az ellenzéki jelöltekről a közvélemény kedvezőtlen véleménnyel van, amely elválaszthatatlan attól a ténytől, hogy az egyes ellenzéki aspiránsok Budapest helyett továbbra is egymás legyőzésével foglalkoznak, folytatva a korábban megindult hatalmi harcokat, jegyzi meg a Századvég Alapítvány.

Karácsony Gergely elutasítottságának mértéke jelentősen meghaladja a róla kedvezően vélekedők arányát: a budapestiek 52 százaléka negatívan vélekedik a baloldal főpolgármester-jelöltjéről, és csupán 41 százalékuk nyilatkozott pozitívan a zuglói városvezetőről. A jelenség hátterében részben Karácsony eredménytelen polgármesteri tevékenysége, részben pedig az a körülmény áll, hogy főszereplője volt a belharcokkal tarkított főpolgármesteri-előválasztásoknak, amely tovább rombolta a tekintélyét.

Puzsér Róbert mind a jobb-, mind a baloldali szavazók körében népszerűtlen: a válaszadók 73 százaléka elutasítja a showman személyét, és pusztán 18 százalékuk helyezkedett eltérő álláspontra. Berki Krisztiánról a budapestiek 84 százaléka negatív véleménnyel van, és mindössze 3 százalékuk szimpatizál a médiacelebbel. Puzsér és Berki lakossági megítélése azt mutatja, hogy a televíziós személyiségként szerzett viszonylagos népszerűség nem konvertálható politikai tőkévé, illetve a politikai tapasztalatok hiányát sem díjazzák a választók.

A kutatás rámutat, hogy még

az ellenzéki szavazók tekintélyes része sem tartja reálisnak, hogy valamelyik ellenzéki jelölt győz

október 13-án: a megkérdezettek közel háromnegyede (71 százaléka) Tarlós István, a Fidesz–KDNP jelöltjének győzelmével kalkulál a voksoláson, míg Karácsony Gergely győzelmét pusztán 20 százalékuk tartja valószínűnek. Puzsér Róbert megválasztására a válaszadók mindössze 2 százaléka számít, míg Berki Krisztián esetében ez az arány 1 százalék. E kilátástalanság jelentős mértékben demoralizálhatja az ellenzéki választókat, így feltehető, hogy egy részük az otthonmaradást fogja választani az őszi voksoláson.

A megkérdezettek pozitívan ítélik meg a jelenlegi főpolgármester kvalitásait is: 60 százalékuk szerint Tarlós István erős kezű vezető, 51 százalékuk pedig úgy véli, hogy alkalmas a főpolgármesteri pozíció betöltésére. E kedvező kép Tarlós István 16 éves polgármesteri és 8 éves főpolgármesteri tevékenysége során elért eredményeivel magyarázható. A zuglói polgármestert ezzel szemben csupán a megkérdezettek 15 százaléka tartja erős vezetőnek, és többségük alkalmatlannak tartja a főpolgármesterségre (33 százalékuk vélekedik ettől eltérően). Ezen felül Karácsony Gergelyt a válaszadók 54 százaléka tapasztalatlan és bizonytalan politikusnak tartja, míg Tarlós István esetében ez az arány mindössze 5 százalék. A budapestiek véleménye feltehetőleg Karácsony Gergely sikertelen zuglói polgármesteri tevékenységével áll összefüggésben, olvasható. Ezen felül a megkérdezettek 55 százaléka szerint Karácsony közel áll Gyurcsány Ferenchez, míg a jelenlegi főpolgármesterről csupán 1 százalékuk feltételezi ezt. A válaszadók döntő többsége tehát tisztán látja, hogy az ellenzéki oldalon a volt miniszterelnök diktál, amitől a zuglói polgármester sem tudja függetleníteni magát – emeli ki a kutatás.

A fenti megállapítások egyértelműen visszatükröződnek az augusztus végi főpolgármester-preferencia számokban.

Ha most vasárnap lennének az önkormányzati választások, Tarlós István a szavazatok 49 százalékát kapná, ezzel szemben Karácsony Gergelyre 36 százalék szavazna.

Puzsér Róbertre a budapesti választópolgárok 7 százaléka, Berki Krisztiánra 1 százaléka szavazna. A bizonytalanok és rejtőzködők aránya e kérdésben 7 százalék.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×