Uniós pénzből extrémcsapadék-előrejelző és -figyelmeztető rendszer épül Szegeden. A város 11 pontján helyeznek ki esővízmérő eszközt, amely 10 percenként továbbítja majd az adatokat egy egyetemi szerverre - írta a delmagyar.hu.
Csütörtökön a Mars téri piacon üzemeltek be egy ilyen berendezést, az épület tetején. Gál Tamás, az SZTE Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék tanszékvezető-helyettes egyetemi docense elmondta, a mérőhálózat azért hiánypótló, mert eddig csak a meteorológiai állomáson rögzítették az időjárási adatokat. Így például április 10-én 10 milliméternyi csapadékot regisztráltak Szegednél, miközben a belvárosban 55 milliméternyi csapadék árasztotta el az utcákat.
Mivel egyre gyakoribb, hogy csak kis területeket érint az esőzés, a hálózat jóval pontosabb képet ad majd a csapadékhelyzetről, így pedig az előrejelzéseket is finomítani lehet.
A mérőhálózat kiépítése 92 ezer Euróba kerül majd, további 40 ezer euróért pedig a Kemes utcai, Garam utcai és Tünde téri óvodába esővízgyűjtő tartályokat telepítenek, hogy aztán az intézmények udvarát ezzel a vízzel locsolják majd. A pályázat uniós forrásból valósul meg, 5 százalékos önrészét a város és az egyetem állja.