eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Így szürkül el a világ a hallásvesztéssel

A hallássérülés vagy -vesztés az egyetlen olyan érzékszervi fogyatékosság, amit - bármilyen fokú - rehabilitálni lehet - mondta el az InfoRádió Családi hét című magazinműsorában Noszek László, a Szent Imre Egyetemi Kórház főorvosa. 

Jól ismeri a szakma azt a jelenséget, ami talán a köztudatban a látással kapcsolatban még elterjedtebb: az "öregszeműség". Noszek László, a Szent Imre Egyetemi Kórház főorvosa az InfoRádió Családi hét című magazinműsorában elmondta, az öregedéssel párhuzamos szervi romlás a hallásnál is érvényes.

"A fülnél bizonyos frekvenciákban, és ez elsősorban a magasabb frekvenciákat, a 2-4 ezer Hz fölötti tartományt jelenti, jelentkezik egy bizonyos romlás, ami aztán az idő előrehaladtával egyre mélyebb tartományokba tolódik" - részletezte Noszek László.

Általában a nők hangja magasabb, a férfiaké mélyebb, ennek következtében

bizonyos férfihangokat az átlagos hallásromlás mellett tovább lehet hallani, a magasabb hangok észlelése többnyire hamarabb elkezd romlani.

A hétköznapokban - mint Noszek ecsetelte - hallunk ugyan sok mindent a környezetünkből, de nem értjük.

"A beszélt nyelvet nem értjük, és ennek a hátterében lehet egy hallásromlás. Nagyon jellemző az a jelenség, hogy a hangok vonatkozásában is "elszürkül a világ" körülöttünk, például a madarakat nem halljuk meg, de az autó bizonyos zajait sem."

Noszek László szerint nagyon jól meghatározható, hogy mikor van szükség hallókészülékre vagy műtétre.

"Ugyanakkor műtéttel nem minden hallásromlástípust tudunk jól rehabilitálni, tehát az esetek egy részében nem a műtét, hanem a hallókészülék jön szóba mint lehetőség"

- tette hozzá a főorvos, aki szerint 30 decibeles hallásromlás esetén van már szükség hallókészülékre.

A hétköznapi beszélgetésben ezt úgy lehet lemérni, hogy

ha valaki öt méterre áll a beszélgetőpartnerétől, de nem néz rá és az beszél, akkor a hallássérült hallja, de már nem érti a szavakat.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×