eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Műanyagzacskó-háború: a Greenpeace nem érti

Megdöbbentette a Greenpeace-t a kormány döntése, miszerint a kabinet nem támogatja a műanyag zacskók és egyéb eszközök termékdíjának növeléséről szóló tervezetet.

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az e heti Kormányinfón bejelentette, a kormány nem támogatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium azon kezdeményezését, hogy emeljenek az egyszer használatos műanyag zacskók termékdíjának adóján. Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse úgy gondolja, "egyáltalán nem erre van az előre a világ ügyeiben".

"Nem értem, miért várnánk másra, hogy az országban keletkező műanyag hulladék mennyiségét csökkentsük"

- utalt Gulyás indoklására Tömöri, miszerint ez az adó csak akkor emelkedik majd, ha ezt a nemzetközi politikai környezet ránk kényszeríti.

"Nincs másról szó, mint hogy az ivóvizeinkbe, ételeinkbe, levegőbe belekerülő szennyeződést korlátozzuk.

Azt várjuk a kormányzattól, hogy az egészségünk védelmét a szennyező gazdasági érdekei helyett megvédi"

- fogalmazott Tömöri Balázs.

A Greenpeace számításai szerint másodpercenként 160 ezer szatyrot gyárt le az emberiség a Földön, ezeket átlagosan 20 percig használjuk, azután hulladékká lesznek.

"Más országok már léptek a korlátozásban, a szomszédos Románia is: január 1-jétől tilos egyes műanyag szatyrok forgalmazása. Nagyon szeretnénk megmutatni a kormánynak, hogy ennek a tilalomnak meg kell születnie, 150 ezer ember már csatlakozott ehhez a követeléshez a Greenpeace.hu/stopmuanyag oldalon" - mondta az InfoRádiónak Tömöri Balázs. A cél rövidesen 300 ezer támogató felmutatása.

Mint a szervezet hangsúlyozza, a műanyagok már megjelentek a csapvízben, a palackozott vízben, a sóban, a tengeri élőlényekben, az ember testében, a levegőben is. "Meg kell állítanunk ezt" - tette hozzá Tömöri Balázs.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×